Ezt írtuk 2024-ben

2025.01.04. 07:00 :: PintérTamás

Az új év elején, az előzőre visszatekintve, összegyűjtöttem, hogy miről is írtunk 2024-ben, s melyek voltak a legolvasottabb írásaink. Tavaly összesen 92 posztot publikáltunk, amelyeknek több mint fele, összesen 47 írás a napló- és visszaemlékezés sorozataink részeként jelent meg két állandó szerzőnk gondozásában. A további 45 cikken 15 szerző osztozott (közöttük két vendégszerző is). Melyek voltak ezek között a legnépszerűbbek és kik voltak a 14. évünk legtermékenyebb szerzői?

A 2024. év esetén is megállapítható, hogy a személyes történetek tartottak leginkább számot olvasóink érdeklődésére, különösen, ha azok hősei különleges hadiutat, érdekes életutat jártak be. Így lett az elmúlt év legolvasottabb írása Somosi György állandó szerzőnknek a Zenta cirkáló hőséről, a 2024-ben 130 éve született Déry Ernőről szóló írásának első része is.

 

Déry Ernő tengeralattjárón készült fotója Déry Ernő tengeralattjárón készült fotója
(Kajon Árpád gyűjteményéből)

A két önálló posztban publikált életút második része Déry Ernő tengeralattjárós tisztként töltött időszakáról szólt, s ez a hetedik helyre futott be a népszerűsági listánkon.

2024-ben külön örömünkre szolgált, hogy a filmvászonra kívánkozó hadiutat bejáró tengerésztiszt budapesti Farkasréti temetőben található sírhelyét az alapítványunk kezdeményezésére a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság a 48/2024. számú határozatával a Nemzeti Sírkert részévé nyilvánította, amely örökös védettséget biztosít a számára.

A személyes történetek népszerűségét bizonyítja az is, hogy a 2024-ben futó mindkét forrásközlő visszaemlékezés-sorozatunk egy-egy része az előkelő 2. és 3. helyezést érte el a népszerűségi listánkon. Kajon Árpád gondozásában jelenik meg Király Iván honvéd tüzértiszt első világháborús hagyatéka, amelynek az év során 39 része volt olvasható. A sorozat tudós tanárt bemutató első része a 2024. év második legolvasottabb írása lett.

 

Király Iván tüzérhadnagyként az olasz fronton 1917–1918-ban Király Iván tüzérhadnagyként az olasz fronton 1917–1918-ban
(Forrás: Király Iván hagyatékából. Király Edit jóvoltából)

A tüzértiszt sorozatának a népszerűségét mutatja, hogy a 2024-es toplista 5. és 8. helyén is egy-egy része található.

Az év elején futott a blogunkon Sőregi Zoltán állandó szerzőnk gondozásában Forster Frigyes huszár ezredes 2023-ban megkezdett visszaemlékezése, amelynek 8 része jelent meg 2024-ben. A szórakoztató stílusban megírt sorozat 9. része 1915 nyarán Galíciában a nyolcas huszárok mozgóháborús, felderítő lovasságként a visszavonuló kozákokkal vívott harcait örökítette meg. Talán nem véletlen, hogy ez a posztunk lett a harmadik legnépszerűbb írásunk az év során.

 

Forster Frigyes ezredes portréja Forster Frigyes ezredes portréja
(Forrás: Radványi József: A volt cs. és kir. 4. huszárezred története 1902–1919. II., Budapest, 1929 című kötet)

A 2024-es évben az első világháború kirobbanásának a 110. évfordulója alkalmából kiemelten foglalkoztunk blogunkon Bosznia-Hercegovina történetével az Osztrák‒Magyar Monarchián belül. A témában íródott cikkek közé tartozott Molnár Tibor írása is az Osztrák–Magyar Monarchia bosznia-hercegovinai keskeny nyomtávú vasútjáról, amely a népszerűségi lista 4. helyét eredményezte a számára.

 

Ferenc József 1910-es látogatása során a doboji vasútállomáson Ferenc József 1910-es látogatása során a doboji vasútállomáson
(Forrása: Nekedašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini portál)

Egy bécsi látogatás hatására a Habsburg-család temetkezési helyéről, a bécsi kapucinus kriptáról írt posztom nagy vitát váltott ki a Facebook oldalunk olvasói körében. Talán ennek is köszönhető, hogy a cikk a 2024. év népszerűségi listáján a 6. helyet érte el.

 

A kapucinus templom és mellette a kripta bejárata az utca felől A kapucinus templom és mellette a kripta bejárata az utca felől
(Fotó: Pintér Tamás)

Vendégszerzőnk, a kutatásainkban már régóta fontos szerepet játszó Tótpál Klaudia Gyerekek, katonák, gyerekkatonák – Apuska levelei a harctérről című írása sok olvasónk szívét és lelkét megérintette 2024 elején. Dr. Szemenyei Kornél gyermekeinek írt levelei és megrázó története az év egyik legkülönlegesebb írása volt. A poszt 9. legnépszerűbb írásunk volt az évben.

 

Dr. Szemenyei Kornél katonaportréja Dr. Szemenyei Kornél katonaportréja
(Forrás: A Szemenyei-család magángyűjteménye)

A bosznia-hercegovinai témájú írásaink körébe tartozik a 2024. év 10. legnépszerűbb írása is, Pollmann Ferenc A kettős monarchia „harmadik fele”: Bosznia-Hercegovina és a Nagy Háború című áttekintő cikke.

 

Anton von Werner festménye a Bosznia-Hercegovina hovatartozását is eldöntő berlini kongresszusról, a kép középvonalában Andrássy Gyula, az Osztrák–Magyar Monarchia közös külügyminisztere, Otto von Bismarck német kancellár és Pjotr Suvalov orosz külügyminiszter találkozója 1878. július 13-án Anton von Werner festménye a Bosznia-Hercegovina hovatartozását is eldöntő berlini kongresszusról, a kép középvonalában Andrássy Gyula, az Osztrák–Magyar Monarchia közös külügyminisztere, Otto von Bismarck német kancellár és Pjotr Suvalov orosz külügyminiszter találkozója 1878. július 13-án
(Forrás: Wikipédia)

A szerzői „termékenységi rangsort” 2024-ben természetesen a két említett sorozatot gondozó állandó szerzőnk, Kajon Árpád (39 poszt) és Sőregi Zoltán (8 poszt) vezette. A további 45 íráson 15-en osztoztunk. Közöttük a legtöbbet, 7 posztot én írtam, majd a blog 14 éves történetét vezető Rózsafi János következik 6 írással. A rendkívül termékeny Molnár Tibor 2024-ben 5 írással örvendeztetett meg bennünket. Bartók Béla, Berta Kristóf és Pollmann Ferenc 4-4 írással jelentkezett. Suslik Ádám 3, Kiss Gábor, Somosi György és Topor István 2-2, míg Pásztor Levente és Stencinger Norbert 1-1 posztot írt számunkra az év során.

A szerkesztőségi közlemények között jelent meg három vendégszerzőnk nagyon fontos írása is, akiket mindenképp név szerint is meg kell említenem. Kőszegi Ádám százados, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatósága munkatársa a Nagy Háborúban fiatalon hősi halált halt nagybaczoni Baló Benjámin huszár főhadnagy sírhelye feltárásának és hamvai további sorsának a történetét írta meg a blogunk számára egy rendkívül érdekes beszámolóban. Szedlár Rudolf délvidéki helytörténész a m. kir. 162. népfelkelő gyalogdandár tragédiájáról, s halottaik Split melletti Sustipan temetőben nyugvó későbbi sorsának a történetéről írt nekünk. Tótpál Klaudia 10-es népszerűségi listára is felkerült írásáról már fentebb esett szó.

A top 10-es és a szerzőink aktivitásának a listája után mindenképp említést érdemel, hogy a Műhely rovatunk is bővült az év során, ahol Karika Tímea állandó szerzőnk korábban a blogunkon megjelent posztjainak Perczel Mór unokái: Perczel Mór, Armand, Olivér és Miklós a Nagy Háborúban című tanulmány változata kapott helyet.

 

Perczel József altábornagy fiaival. Bal oldalon Móric, jobbra Armand, mögöttük Olivér és Miklós. Perczel József altábornagy fiaival. Bal oldalon Móric, jobbra Armand, mögöttük Olivér és Miklós.
(Forrás: MNL Veszprém Vármegyei Levéltára)

Fenti írásaink mellett a többi 2024-ben és korábban blogunkon megjelent posztot is szeretettel ajánlom Olvasóink figyelmébe, s 2025-ben is kövessenek, olvassanak/kövessetek, olvassatok bennünket!

Szólj hozzá!

Címkék: vasút temetkezés Bosznia-Hercegovina Perczel Mór Forster Frigyes Szemenyei Kornél király iván Déry Ernő

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyhaboru.blog.hu/api/trackback/id/tr7418765824

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Térkép

Történetek a Nagy Háború Blogról
 

Legutóbbi kommentek

Könyvajánló

Hadiszalagon 

Műhely

Tudományos műhely rovat szakmai tanulmányokkal, közleményekkel…

Perczel

Kiadványaink

Gunesch

Ó, ti fiúk

Iskolapadból a pokolba

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

Magyarok az Isonzónál

Merénylet Szarajevóban

Katonatemetők a Felvidéken

100 évvel később

Szalay-Berzeviczy Attila fotói első világháborús helyszínekről

Dublin

Zene

‪Fuoco e mitragliatrici
 

Olasz front

Olasz front 

Képregénypályázat

Programajánló

Nincs aktuális programajánló.

Utazás

 

Kiállítás

Ösztöndíj

Roberto Visinntin

Adó 1%

Művészek a háborúban 

süti beállítások módosítása