Az új év elején, az előzőre visszatekintve, összegyűjtöttem, hogy miről is írtunk 2024-ben, s melyek voltak a legolvasottabb írásaink. Tavaly összesen 92 posztot publikáltunk, amelyeknek több mint fele, összesen 47 írás a napló- és visszaemlékezés sorozataink részeként jelent meg két állandó szerzőnk gondozásában. A további 45 cikken 15 szerző osztozott (közöttük két vendégszerző is). Melyek voltak ezek között a legnépszerűbbek és kik voltak a 14. évünk legtermékenyebb szerzői?
A 2024. év esetén is megállapítható, hogy a személyes történetek tartottak leginkább számot olvasóink érdeklődésére, különösen, ha azok hősei különleges hadiutat, érdekes életutat jártak be. Így lett az elmúlt év legolvasottabb írása Somosi György állandó szerzőnknek a Zenta cirkáló hőséről, a 2024-ben 130 éve született Déry Ernőről szóló írásának első része is.
Déry Ernő tengeralattjárón készült fotója
(Kajon Árpád gyűjteményéből)
A két önálló posztban publikált életút második része Déry Ernő tengeralattjárós tisztként töltött időszakáról szólt, s ez a hetedik helyre futott be a népszerűsági listánkon.
2024-ben külön örömünkre szolgált, hogy a filmvászonra kívánkozó hadiutat bejáró tengerésztiszt budapesti Farkasréti temetőben található sírhelyét az alapítványunk kezdeményezésére a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság a 48/2024. számú határozatával a Nemzeti Sírkert részévé nyilvánította, amely örökös védettséget biztosít a számára.
A személyes történetek népszerűségét bizonyítja az is, hogy a 2024-ben futó mindkét forrásközlő visszaemlékezés-sorozatunk egy-egy része az előkelő 2. és 3. helyezést érte el a népszerűségi listánkon. Kajon Árpád gondozásában jelenik meg Király Iván honvéd tüzértiszt első világháborús hagyatéka, amelynek az év során 39 része volt olvasható. A sorozat tudós tanárt bemutató első része a 2024. év második legolvasottabb írása lett.
Király Iván tüzérhadnagyként az olasz fronton 1917–1918-ban
(Forrás: Király Iván hagyatékából. Király Edit jóvoltából)
A tüzértiszt sorozatának a népszerűségét mutatja, hogy a 2024-es toplista 5. és 8. helyén is egy-egy része található.
Az év elején futott a blogunkon Sőregi Zoltán állandó szerzőnk gondozásában Forster Frigyes huszár ezredes 2023-ban megkezdett visszaemlékezése, amelynek 8 része jelent meg 2024-ben. A szórakoztató stílusban megírt sorozat 9. része 1915 nyarán Galíciában a nyolcas huszárok mozgóháborús, felderítő lovasságként a visszavonuló kozákokkal vívott harcait örökítette meg. Talán nem véletlen, hogy ez a posztunk lett a harmadik legnépszerűbb írásunk az év során.
Forster Frigyes ezredes portréja
(Forrás: Radványi József: A volt cs. és kir. 4. huszárezred története 1902–1919. II., Budapest, 1929 című kötet)
A 2024-es évben az első világháború kirobbanásának a 110. évfordulója alkalmából kiemelten foglalkoztunk blogunkon Bosznia-Hercegovina történetével az Osztrák‒Magyar Monarchián belül. A témában íródott cikkek közé tartozott Molnár Tibor írása is az Osztrák–Magyar Monarchia bosznia-hercegovinai keskeny nyomtávú vasútjáról, amely a népszerűségi lista 4. helyét eredményezte a számára.
Ferenc József 1910-es látogatása során a doboji vasútállomáson
(Forrása: Nekedašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini portál)
Egy bécsi látogatás hatására a Habsburg-család temetkezési helyéről, a bécsi kapucinus kriptáról írt posztom nagy vitát váltott ki a Facebook oldalunk olvasói körében. Talán ennek is köszönhető, hogy a cikk a 2024. év népszerűségi listáján a 6. helyet érte el.
A kapucinus templom és mellette a kripta bejárata az utca felől
(Fotó: Pintér Tamás)
Vendégszerzőnk, a kutatásainkban már régóta fontos szerepet játszó Tótpál Klaudia Gyerekek, katonák, gyerekkatonák – Apuska levelei a harctérről című írása sok olvasónk szívét és lelkét megérintette 2024 elején. Dr. Szemenyei Kornél gyermekeinek írt levelei és megrázó története az év egyik legkülönlegesebb írása volt. A poszt 9. legnépszerűbb írásunk volt az évben.
Dr. Szemenyei Kornél katonaportréja
(Forrás: A Szemenyei-család magángyűjteménye)
A bosznia-hercegovinai témájú írásaink körébe tartozik a 2024. év 10. legnépszerűbb írása is, Pollmann Ferenc A kettős monarchia „harmadik fele”: Bosznia-Hercegovina és a Nagy Háború című áttekintő cikke.
Anton von Werner festménye a Bosznia-Hercegovina hovatartozását is eldöntő berlini kongresszusról, a kép középvonalában Andrássy Gyula, az Osztrák–Magyar Monarchia közös külügyminisztere, Otto von Bismarck német kancellár és Pjotr Suvalov orosz külügyminiszter találkozója 1878. július 13-án
(Forrás: Wikipédia)
A szerzői „termékenységi rangsort” 2024-ben természetesen a két említett sorozatot gondozó állandó szerzőnk, Kajon Árpád (39 poszt) és Sőregi Zoltán (8 poszt) vezette. A további 45 íráson 15-en osztoztunk. Közöttük a legtöbbet, 7 posztot én írtam, majd a blog 14 éves történetét vezető Rózsafi János következik 6 írással. A rendkívül termékeny Molnár Tibor 2024-ben 5 írással örvendeztetett meg bennünket. Bartók Béla, Berta Kristóf és Pollmann Ferenc 4-4 írással jelentkezett. Suslik Ádám 3, Kiss Gábor, Somosi György és Topor István 2-2, míg Pásztor Levente és Stencinger Norbert 1-1 posztot írt számunkra az év során.
A szerkesztőségi közlemények között jelent meg három vendégszerzőnk nagyon fontos írása is, akiket mindenképp név szerint is meg kell említenem. Kőszegi Ádám százados, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatósága munkatársa a Nagy Háborúban fiatalon hősi halált halt nagybaczoni Baló Benjámin huszár főhadnagy sírhelye feltárásának és hamvai további sorsának a történetét írta meg a blogunk számára egy rendkívül érdekes beszámolóban. Szedlár Rudolf délvidéki helytörténész a m. kir. 162. népfelkelő gyalogdandár tragédiájáról, s halottaik Split melletti Sustipan temetőben nyugvó későbbi sorsának a történetéről írt nekünk. Tótpál Klaudia 10-es népszerűségi listára is felkerült írásáról már fentebb esett szó.
A top 10-es és a szerzőink aktivitásának a listája után mindenképp említést érdemel, hogy a Műhely rovatunk is bővült az év során, ahol Karika Tímea állandó szerzőnk korábban a blogunkon megjelent posztjainak Perczel Mór unokái: Perczel Mór, Armand, Olivér és Miklós a Nagy Háborúban című tanulmány változata kapott helyet.
Perczel József altábornagy fiaival. Bal oldalon Móric, jobbra Armand, mögöttük Olivér és Miklós.
(Forrás: MNL Veszprém Vármegyei Levéltára)
Fenti írásaink mellett a többi 2024-ben és korábban blogunkon megjelent posztot is szeretettel ajánlom Olvasóink figyelmébe, s 2025-ben is kövessenek, olvassanak/kövessetek, olvassatok bennünket!