A kapucinus kripta, a Habsburg-család temetkezési helye Bécsben

2024.03.28. 07:00 :: PintérTamás

Négy évszázad közös történelme köt össze bennünket a bécsi kapucinus templom kriptájában nyugvó személyekkel. Sokuk nevét a blogunkról, de történelemkönyvekből, festményekről, szobrokról, filmekből is ismerhetjük, múlandóságuknak ez a különös emléke azonban kevésbé ismert a számunkra. Nekem legalábbis megdöbbentő élmény volt, amikor a napokban először szembesültem vele…

 

A tömény történelem az, ami Bécsben a Tegetthoffstraße 2. szám alatt álló kapucinus templom mélyén fogadja az oda látogatót. 

A kapucinus templom és mellette a kripta bejárata az utca felől A kapucinus templom és mellette a kripta bejárata az utca felől
(Fotó: Pintér Tamás)

Az 1633 óta a Habsburg-család temetkezési helyéül szolgáló, napjainkra megtelt kriptában egymás mellett (néhol fölött), 150 különböző síremlék sorakozik, közöttük 12 császár (és király), 22 uralkodói hitves és családtagjaik leltek itt végső nyughelyre.

Részlet a kripta Károly terméből hatalmas barokk szarkofágokkal Részlet a kripta Károly terméből hatalmas barokk szarkofágokkal
(Fotó: Pintér Tamás)

A kripta építését 1618-ban Anna, a magyar történelemben II. Mátyásként ismert uralkodó felesége rendelte el a végrendeletében. A kapucinusok az uralkodói család gyóntatói voltak. 1622-ben kezdődött a templom, a kolostor és alatta a kripta építése, ami 1633-ban készült el. Ezt követően az alapítót és a férjét is ide temették át, akiket majd a Habsburg-család tagjainak hosszú sora követett a 2011-ben itt eltemetett Habsburg Ottóval bezárólag.

Tiroli Anna császárné és királyné (1585–1618), a kripta alapítójaTiroli Anna császárné és királyné (1585–1618), a kripta alapítója
(Forrás: www.kapuzinergruft.com)

A Habsburg- és a Habsburg–Lotaringiai-ház kriptában nyugvó tagjainak a leszármazási táblája, nevük előtt a sírjaik számával A Habsburg- és a Habsburg–Lotaringiai-ház kriptában nyugvó tagjainak a leszármazási táblája, nevük előtt a sírjaik számával
(Fotó: Pintér Tamás)

A templom alatti kriptát folyamatosan bővítették, újabb és újabb termeket alakítottak ki. A művészi kivitelezésű, XVII–XVIII. századi barokk és rokokó síremlékek között a leghatalmasabb az 1753–1754-ben épített Mária Terézia kriptában az uralkodónő és férje, I. Ferenc egész termet uraló síremléke. A mauzóleumot a templom sekrestyéjének kertje alatt alakították ki és természetes fénnyel is megvilágították.

II. József szerény végső nyughelye szülei, Mária Terézia és I. Ferenc hatalmas rokokó síremléke előtt II. József szerény végső nyughelye szülei, Mária Terézia és I. Ferenc hatalmas rokokó síremléke előtt (Fotó: Pintér Tamás)

A XIX–XX. századi síremlékek már jóval szerényebbek. I. Ferenc József testvére, a kalandos életű és tragikus sorsú Miksa (1831–1867) mexikói császár sírja mellett – feltehetően mexikói turisták által elhelyezett – virágok, üzenetek és tárgyak tömege sorakozott ottjártunk alkalmával.

Miksa mexikói császár síremléke Miksa mexikói császár síremléke
(Fotó: Pintér Tamás)

Az 1914. június 28-án Szarajevóban meggyilkolt Ferenc Ferdinánd trónörökösre és feleségére, Zsófia hercegnőre csak egy emléktábla emlékeztet a kapucinus kriptában, az első világháború első áldozataiként feltüntetve őket. Földi maradványaik Artstettenben az egykori kastélyuk kriptájában találhatók.

Ferenc Ferdinánd trónörökös és felesége, Zsófia hercegnő emléktáblája Ferenc Ferdinánd trónörökös és felesége, Zsófia hercegnő emléktáblája
(Fotó: Pintér Tamás)

I. Ferenc József síremléke a felesége, Erzsébet és fia, a tragikus sorsú Rudolf trónörökösé között, egy 1908-ban szecessziós stílusban kialakított külön teremben kapott helyet.

I. Ferenc József, Erzsébet és Rudolf síremléke I. Ferenc József, Erzsébet és Rudolf síremléke
(Fotó: Pintér Tamás)

I. Ferenc József síremléke hátulról az uralkodó portréjával I. Ferenc József síremléke hátulról az uralkodó portréjával
(Fotó: Pintér Tamás)

A szomszédos kriptakápolnában található az utolsó Habsburg uralkodó, I. Károly császár, IV. Károly magyar király mellszobra, aki a Portugáliához tartozó Madeira szigetén, Funchal városban hunyt el 1922. április 1-jén, s az ottani Miasszonyunk templomában nyugszik. A kapucinus kriptakápolnában temették el viszont a feleségét, Zita császár- és királynét, valamint Ottó trónörököst és a feleségét is.

A 2004-ben boldoggá avatott I. Károly császár, IV. Károly magyar király mellszobra a szecessziós kriptakápolnában A 2004-ben boldoggá avatott I. Károly császár, IV. Károly magyar király mellszobra a szecessziós kriptakápolnában
(Fotó: Pintér Tamás)

A bécsi kapucinus kripta közös múltunk egy rendkívül különleges emléke, az itt nyugvó személyek dicső és dicstelen, hősies és tragikus, vagy csak hétköznapi sorsát, születését, életét, halálát és hitét megidézve, a termek és a síremlékek feliratain, díszítésein, szimbólumain keresztül színes és gazdag képet ad az elmúlt négy évszázad történelméről és annak az alakítóiról is. Egyúttal a látogatót elgondolkodtatásra készteti életről és halálról, s a saját mulandóságáról is… A felkeresését csak ajánlani tudom minden történelem iránt érdeklődő és Bécsbe ellátogató olvasónknak. Rám nagy hatással volt, s ennek a kis írásnak az elkészítésére ösztönzött.

A kripta alaprajza a sírhelyekkel A kripta alaprajza a sírhelyekkel
(Fotó: www.kapuzinergruft.com)

A kapucinus kripta weboldala további sok érdekességgel és a látogatáshoz szükséges információkkal: www.kapuzinergruft.com

2 komment

Címkék: temetkezés sír IV. Károly Habsburgok I. Ferenc József

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyhaboru.blog.hu/api/trackback/id/tr8018364519

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

BartókBéla 2024.03.29. 22:32:00

Köszönjük a beszámolót, valóban a magyar történelem kitörölhetetlen részei lettek mint pl. az Oszmánok...
Mária Ludovika Beatrix császárné szarkofágjára szoktak virágot vinni a magyarországi tisztjelöltek?

PintérTamás · http://nagyhaboru.blog.hu 2024.03.30. 09:48:03

@BartókBéla: Szerencsére ők csak rövidebb időszakra, s nem lettek koronás (vagy kalapos) magyar királyok is. :)

A Blogról

Blog a háborúról, ami nagyobb volt minden korábbinál, ezért a kortársak a kitörését követően nem sokkal a Nagy Háború elnevezést adták neki…

Térkép

Történetek a Nagy Háború Blogról
 

Legutóbbi kommentek

Könyvajánló

Hadiszalagon 

Műhely

Tudományos műhely rovat szakmai tanulmányokkal, közleményekkel…

Bilek

Kiadványaink

Gunesch

Ó, ti fiúk

Iskolapadból a pokolba

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

Magyarok az Isonzónál

Merénylet Szarajevóban

Katonatemetők a Felvidéken

100 évvel később

Szalay-Berzeviczy Attila fotói első világháborús helyszínekről

Dublin

Zene

‪Fuoco e mitragliatrici
 

Olasz front

Olasz front 

Képregénypályázat

Programajánló

 

Ösztöndíj

 

Utazás

 

Kiállítás

süti beállítások módosítása