Nagyváradi és székesfehérvári közös katonai múlt keresése a Doberdó-fennsíkon – 1. rész
Blogunk állandó szerzői épp úton vannak Itália felé, ahol az egykori doberdói harcteret keresik fel egy nagyváradi-székesfehérvári közös helytörténeti kutatócsoportot kalauzolva. A 20 fős, felerészben Bihar megyei, felerészben Fejér megyei társaság célja, hogy az egykor egymás mellett küzdött, sokszor az állásokban egymást váltó nagyváradi 4-es és székesfehérvári 17-es honvéd gyalogezredek harcainak helyszínét közösen bejárják, s emlékhelyein együtt tisztelegjenek.
A közös kutatóútra NCA pályázat keretében, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör székesfehérvári szervezete szervezésében kerül sor. Tegnap a program a pákozdi emlékpark megtekintésével, a parkban kialakított első világháborús barakk és állások megszemlélésével, majd elméleti felkészítéssel indult. Stencinger Norbert a háború kitörésének előzményeit, a háborúhoz vezető utat, Rózsafi János a háború menetét és a frontokon folyt küzdelem fontosabb eseményeit, míg Pintér Tamás az olasz front történéseit és a Doberdó-fennsík védelmében vívott küzdelmet ismertette a helytörténeti kutatócsoport tagjaival.
S a mai nap irány a Doberdó, ezért az újabb bejegyzések megjelenése is augusztus 2-án, hétfőn indul. Akkortól viszont teljes gőzzel! Az utazás további részleteiről is beszámolunk a Nagy Háború blogon.
Stencinger Norbert és a kutatóút tagjai az első világháborús barakkban a pákozdi katonai emlékparkban
Felkészítés a kutatóútra: Pintér Tamás és a résztvevők egy csoportja