Przemyśli erődök
A Przemyśl környéki Salis-Soglio erőd elárvult romjai között sétálva különös érzés fogja el az embert: a fák-bokrok által birtokba vett monumentális hadmérnöki teljesítmény, véres csaták egykori helyszíne borzongással vegyes csodálatot vált ki. Kicsit olyan, mintha valami romantikus romokkal teli elvarázsolt erdőben járnánk, már amennyire egy pusztuló katonai műszaki műemlék megenged ilyen képzettársítást.
A Monarchia legnagyobb erődrendszerét az 1850-es években, az Oroszországgal való baráti viszony elhidegülése miatt kezdték kiépíteni. Nagyobb lendületet az 1880-90-es években vett, ekkor már korszerűbb tüzérségi erődítményeket és páncélerődöket is létrehoztak. Az 54 ezer lakosú Przemyślt (1910-es adat) két erődgyűrűvel vették körbe, a külső gyűrű kerülete 45 km hosszú volt. A kisebb-nagyobb erődöket a háború idején ágyúállások, futóárkok, géppuskaállások, drótakadályok, aknamezők stb. egészítették ki.
A kiépített erődrendszer 1914-15-ben debütált. Az oroszok kétszer vették ostrom alá, másodjára – a több hónapig tartó körülzárás és kiéheztetés folytán – sikeresen: az élelmiszer-, lőszer- és egyéb készletek kimerülése miatt a védelmet irányító Kuzmanek végül 1915. március 22-én a város feladása mellett döntött. A védműveket azonban a megadás előtt felrobbanttatta. Nagy részük száz éve áll elhagyatva, romos állapotban. (A poszt címét – Marquez után szabadon – Ambrus Lajos inspiráló írásából kölcsönöztem.)
Két éve jártunk Przemyślben, a program elég zsúfoltra sikeredett, így mindössze három erődöt tudtunk megnézni: a mostanában múzeumnak berendezett Wernert, a Duńkowiczkit és az aznapi kirándulásunkra a koronát feltevő Salis-Soglio romjait. (Fotók: Gépház)
A przemyśli erődrendszer térképe
(forrás: Wikipédia)
Képek a Werner erődről
A galéria megnyitásához kattintson a képre!
Képek a Duńkowiczki erődről
A galéria megnyitásához kattintson a képre!
Képek a Salis-Soliglo erődről
A galéria megnyitásához kattintson a képre!
További képek virtuális sétával: http://www.twierdzaprzemysl.com/?url=forty