A jó bornak nem kell cégér – tartja a közmondás, ám erről a borkereskedők alighanem másként vélekednek, mivel pontosan tudják, hogy bizony még a legjobb borra is ráfér több-kevesebb hírverés. Alighanem hasonlóképpen áll a dolog a jó könyvvel is: hiszen az olvasót feltétlenül tájékoztatni kell a mégoly sikeresnek számítható publikációk esetében is legalább a megjelenés örvendetes tényéről. Jelen esetben arról, hogy hosszú várakozás után nemrégiben kikerült a nyomdából egy régóta várt szakmunka: Balla Tibornak az első világháborús osztrák–magyar tábornoki kar altábornagyait bemutató kötete.
Ez a hosszú várakozás itt kereken kilenc évet jelent, hiszen az első, a tábornokok elitjét – a legfelső három rangosztályba tartozókat – tartalmazó könyv még 2010-ben jelent meg. Mennyi ez a kilenc éve? Annyi, amennyi ideje a Nagy Háború Blog létezik…
A szerzőt gondolom nem szükséges külön bemutatni. Balla Tibor nevét és munkáit mindenki ismeri, aki a dualizmuskori hadtörténelemmel már bármilyen vonatkozásban is kapcsolatba került. Közel három évtizeden át a Hadtörténeti Intézetben, újabban pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen folytatott kutatói tevékenységének a rengeteg publikáció közül talán a legtöbb elismerést kiérdemlő darabja a tábornok-lexikon – immár két kötetesre bővült – könyvsorozata. Régi igazság, hogy még a legkiválóbb mesteremberek sem boldogulhatnak igazán jó szerszámok nélkül. Balla Tibor lexikona pontosan ilyen szerszám a szakemberek számára.
A most megjelent második kötet, összevetve az elsővel, terjedelmét tekintve alaposan felülmúlja az elsőt. Ez érthető, hiszen az osztrák–magyar haderő szervezetének hierarchikus, ugyanakkor aránytalan felépítése következtében a képzeletbeli tábornoki piramis lefelé meglehetősen gyorsan szélesedik: míg az első kötet (az I-III. rangosztály) még 178 tagot számlált, a mostani rész (a IV. rangosztály) már egymaga 407 generálisra vonatkozó információkat tartalmaz. Súlyra is alaposan meghízott ez a második kötet: kereken harminc dekával nehezebb az elsőnél és több mint egy kilót nyom, ami azért már elég vaskos darabnak számít a könyvespolcon. Aligha kell nagy jóstehetség ahhoz, hogy a még megírandó harmadik része a sorozatnak, amely az V. rangosztályhoz tartozó vezérőrnagyokat fogja tartalmazni, már nem fog beleférni egyetlen kötetbe…
Ami a most bemutatott altábornagyokat illeti, a 407 személy túlnyomó többségének a puszta neve is még a korszak kutatói számára is szinte ismeretlenül cseng. Nem véletlenül: sokukkal csupán a levéltári dokumentumokban lehet találkozni. Akadnak azonban itt régi ismerősök is, mint például Bánlaky (Breit) József, a kiváló hadtörténész, Karl Bardolff, Ferenc Ferdinánd katonai irodájának vezetője, Molnár Dezső, aki a limanovai csatáról igazi bennfentesként írhatott kiváló könyvet, vagy éppen Rónai-Horváth Jenő, a neves akadémikus hadtörténész. Az érdekes személyeket felsoroló listát még hosszan lehetne sorolni, az érdeklődő olvasó bizonyára könnyen talál maga is ismerősre közöttük.
A kötet 2019. november 12-ei bemutatójának a meghívója
Hogy a kötetben szereplő adatok a szerzőtől megszokott precizitással kerültek összeállításra, azt talán felesleges is említeni. Ez az immár két kiváló kötet tulajdonképpen egyetlen a korszakkal foglalkozó hadtörténész könyvespolcáról sem hiányozhat. És ha a pályája elején járó fiatal kutató valamely adatot nem találva tapasztaltabb kollégájához fordul segítségért, az bízvást mondhatja neki: Nézd csak meg a Ballában…!
Balla Tibor: A Nagy Háború osztrák–magyar tábornokai. Altábornagyok.
Kiadó: HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum. Budapest, 2019. 547 oldal.
Megvásárolható: a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban
Ára: 5756 Ft