Ferenc József születésnapjának megünneplése a fronton

2011.08.17. 07:19 :: StencingerNorbert

Az Osztrák−Magyar Monarchiában minden esztendőben megemlékeztek az uralkodó, Ferenc József születésnapjáról, amely augusztus 18-ára esett. Az eseményre már jóval korábban megkezdődtek az előkészületek, békeidőben és a háború alatt egyaránt.

Ferenc József 80. születésnapjára kiadott korabeli képeslap Ferenc József 80. születésnapjára kiadott korabeli képeslap

A Nagy Háború előtt a magyar településeken is ünnepségekre került sor, Budapesten a Vérmezőn pedig központi ünnepségen emlékeztek meg az alkalomról. Az eseményhez tartozott a katonazenekarok felvonulása, a helyi alakulatok díszszemléje, az ünnepi mise, valamint a fővárosban a Ludovika Akadémián végzett növendékek hadnaggyá avatása is.

„Éljen a király!” Új hadnagyok eskütétele a Ludovikán. „Éljen a király!” Új hadnagyok eskütétele a Ludovikán.
(Érdekes Újság, 1915)

A harcok megkezdése után a frontvonalban is igyekeztek megünnepelni a legfelsőbb hadúr születésnapját. Ha lehetőségük volt rá, a katonák díszes oltárokat emeltek és az ünnepi szentmise helyszínét is feldíszítették. Az 1915. augusztus 18-án Volhíniában tartott emlékmisére így emlékezett Mándoki József, a 40. honvéd gyaloghadosztály tábori lelkésze: „Reggel ½ 8-kor a törzshöz autóztam. A vadászlak előtt elterülő gyepes térségben állították föl a kápolna sátort, homlokzatán búzavirág kereszt, alatta pedig ökörfark kóró élénksárga virágaiból »Éljen a király« felirat. Az eső folyton fenyegetett, hol zuhogott, hol elállt, csak a nap nem akart kisütni. Azért a csapatok és a zene 9 órára sorakoztak és megkezdtük az istentiszteletet. Bevezetőül Ludwig ezredes olvasta fel magyar és német nyelven Frigyes főherceg, tábornagy napi parancsát, mely Őfelségéhez intézett üdvözlő beszéd és a mi jóságos öreg királyunk és dicsőséges hadúrunk remek válaszát tartalmazta. A parancs kihirdetése után következett a szentmise, utána pedig az én dicsőítő beszédem, mely alatt kibújt a napsugár és csakhamar hallottam a Kodakok kattogását, melyek a lélekemelő ünnepélyt örökítették meg. Végezetül a tanító harcosok dalárdájával egyesülve, a meghódított orosz földön felcsendült ajkainkon a mi édes imádságunk, az Isten áldd meg a magyart magasztos himnuszunk, melynek végeztével ezerszeresen visszhangozza az erdő az Éljen a király, éljen a haza, éljen a magyar nemzet! diadalkiáltásainkat. Elmondhatom, hogy méltó volt az ünnepség a legelső magyar emberhez, a legfőbb hadúr, az apostoli király 85-ik születésnapjához. […]

Hoen ezredes ünnepi beszéde a tisztikar és a legénység előtt Hoen ezredes ünnepi beszéde a tisztikar és a legénység előtt
(Vasárnap Újság, 1916)

Egy órakor ültünk le a Grosz János főhadnagy, a mi menázsmájerünk által rendezett ebédhez. A pecsenyénél Fest altábornagy Őfelségére ürítette pezsgőspoharát és ugyanazon pillanatban, mikor mi háromszoros éljent kiáltottunk Őfelségére a fronton 24 nehéz gránát csapott a muszka fedezékekre, halált és pusztítást zúdítva a gonosz ellenség fejére, a lövészárkokban pedig a vitéz honvédsereg háromszoros éljent dörgött méltó kíséretül a gyilkos ágyúzáshoz. Tekintettel a folyton esővel fenyegető időjárásra, mindjárt ebéd után hozzáfogtunk az ünnepi program további pontjaihoz.

A továbbiakban rendeztek tiszti, altiszti és legénységi lóversenyt, melyek nevezési díja 40 koronát jövedelmezett az elesett hősök özvegyei és árvái alapjának. Ezen kívül a programban szerepelt még rúdmászás, kötélhúzás, zsákfutás a beszámoló alapján fergeteges jókedv közepette. A nap jelentőségét és legfőbb eredményét így összegezte Mándoki páter: „Az őszinte jókedvnek valóságosan csodás bázisa volt e nap az emberirtás fergetegének rettenetes vérözönében.” Vacsora után kabaré előadás következett a nap zárásaként.

Kötélhúzás a front mögött Kötélhúzás a front mögött
(Érdekes Újság, 1915)

Azt, hogy milyen fontosnak tartották az uralkodó születésnapjának megünneplését nagyon jól szemlélteti József főherceg visszaemlékezése 1916 augusztusának napjaira. Az Isonzó mentén ekkor kedvezőtlenül alakultak a hadi események, néhány nappal korábban a folyamatos olasz támadások következtében elesett Görz városa. A nagyobb veszteségek elkerülése érdekében a hadvezetőség kiürítette a Doberdó-fennsíkot. Mindössze két nappal a hatodik isonzói csata után, amelyben a Monarchia csapatai az előzőkhöz képest jelentős területi veszteségeket szenvedtek, szintén megünnepelték az uralkodó születésnapját. Erről az eseményről így írt a hadtestparancsnok, akinek a szavai tragikus jövendölésnek is beillenek: „Szeretett jó uramnak, királyomnak 86. születésnapja… Születésének harmadik évfordulója e szörnyűséges háborúban. Bár adná meg neki a Mindenható a kegyelmet, hogy a mielőbbi igazságos békét megélhesse. Tudom, hogy ez egyedüli, bensőséges forró óhaja. Legyen ez életének estéjén, a lenyugvó napnak sokat ígérő bíborfénye. Nagymise tedeummal a Comeni templomban. Bensőségesen imádkoztam, mint azt a katona teszi a háború borzalmai közepette, kit a halál árnyéka kísér állandóan […] Az Isten oltalmazza és vezérelje őt sokáig, mert ha e bölcs aggastyánt elveszi tőlünk még a béke előtt, akkor nem engedte meg neki, hogy a háborút végét lássa! És ekkor elvesztettük a háborút és azt, amit csak az ő bölcs, nyugodt céltudatos erélye, az ő nagy tekintélye tud összetartani, − az egész Monarchia széjjel fog esni. Akkor ezerszer jaj szeretett magyar hazámnak!

1 komment

Címkék: ünnepség ludovika akadémia ferenc józsef józsef főherceg doberdó–fennsík volhínia mándoki józsef tábori lelkész komen

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyhaboru.blog.hu/api/trackback/id/tr43159038

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

József a katona 2011.08.19. 00:05:48

úgy tudom, hogy ahol nem volt lehetőség ekkora "bulikra", ott extra élelmiszert, kalácsot, netán bort osztottak a hű alattvalóknak

A Blogról

Blog a háborúról, ami nagyobb volt minden korábbinál, ezért a kortársak a kitörését követően nem sokkal a Nagy Háború elnevezést adták neki…

Térkép

Történetek a Nagy Háború Blogról
 

Legutóbbi kommentek

Könyvajánló

Hadiszalagon 

Műhely

Tudományos műhely rovat szakmai tanulmányokkal, közleményekkel…

Bilek

Kiadványaink

Gunesch

Ó, ti fiúk

Iskolapadból a pokolba

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

Magyarok az Isonzónál

Merénylet Szarajevóban

Katonatemetők a Felvidéken

100 évvel később

Szalay-Berzeviczy Attila fotói első világháborús helyszínekről

Dublin

Zene

‪Fuoco e mitragliatrici
 

Olasz front

Olasz front 

Képregénypályázat

Adó 1%

Programajánló

 

Ösztöndíj

 

Utazás

 

Kiállítás

süti beállítások módosítása