Nagyváradi és székesfehérvári közös katonai múlt keresése a Doberdó-fennsíkon – 4. rész
Szerzőink kalauzolásával a nagyváradi-székesfehérvári katonaősök nyomait kutató csoport július 30-án egész nap terepbejáráson vett részt. Legelőször leereszkedtek a črnči barlangba, amelyben egykor egész zászlóaljnyi tartalék várta, hogy mi történik a Monte San Michelén, s hogyha szükséges beavatkozzon az első vonalakban küzdő társaik oldalán a küzdelembe. Ezt követően felkeresték Cotiči falut, ahol a dandárparancsnokság, elsősegélyhelyek és számtalan kis temető volt a doberdói harcok idején. A temetőket ugyan az 1920-as évek végétől felszámolták, de az egyikben az exhumálások idején összegyűjtött sírkövekből emelt kerítés ma is nagyon jól látható. A katonák egykori útvonalát követve a tartalékállásokból a Monte San Michele első vonalait „szállták meg” ezt követően a kutatók a Lukachich alagút, a 4. csúcs, a Schönburg alagút, a Honvéd barlang és a 7. Biene (védelmi szakasz) állásait járták végig, mindenütt megismerkedve a helyszínen zajlott események történetével.
A Schönburg alagút keleti kijáratánál Stencinger Norbert ismerteti a 6. isonzói csata idején az alagutat védő nagyváradiak drámai küzdelmét
Újra magyarok a Schönburg alagút nyugati kijáratánál az olasz állások felé néző egykori első vonalban
A 7. Bienében, az egykori gáztámadás helyszínén, ahonnan a székesfehérvári 17-esek támadásra indultak
Délután Doberdo del Lago település polgármestere a településhez tartozó Gradina fantasztikus panorámájú étterem, szálloda, konferencia központ jelleggel működő épületében fogadta a csoport tagjait, s szakmai megbeszélésre került sor a fennsíknak nevet adó önkormányzat és a kutatók közötti további szoros együttműködésről. A helytörténeti gyűjtemény megtekintését követően a csoport visszatért a Monte San Michele északi lejtőjére és az egykori 3-as Biene területén megkereste a nagyváradi 4-es honvédek ottani emlékgúláját, amelyen emlékszalagot helyeztek el. A helyszínen megismerkedtek a közelben folyt aknaharcok történetével, s megtekintették az olasz aknafúrások kiindulópontjaként szolgáló kavernát.
A Monte San Michele északi lejtőjén álló nagyváradi 4-es honvéd gúla a kutatócsoport szalagjával