Doberdói tartózkodásaink során olasz barátunk, Eduardo gyakran kérdezte, hogy mikor lenne pár percünk, mert mutatna számunkra valami érdekeset. A július végi legutolsó utazásunk során adódott néhány óra szabadidőnk, s végre rábólinthattunk Eduardo ajánlatára.
Az általunk is jól ismert műúton haladtunk San Martino del Carso felől Visintini irányába, amikor olasz kutatótársunk hirtelen leparkolt az út mellé. Rövid séta után egy dolinába vezetett minket, ahol a dús vegetációból két hatalmas követ „varázsolt” elő nekünk. Mindkét sziklatömbön vésés nyomait vettük észre. Egy kis zöld levél segítségével máris olvashatóvá vált a két felirat. Az első nyilvánvalóan egy magyar név volt, míg a második egy német nyelvű szótöredék, tehát mindkettő az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregétől származik.
„SZIGETI” felirat egy kőbe vésve, San Martino del Carsótól délkeletre egy dolinában
Az előző közelében található az „UFERBAHL” feliratú másik kő
Terepbejárásaink során számtalan hasonló, különböző célból készített felirattal találkoztunk már. Ezek megismerését nagyban segítette, hogy két olasz kutatótársunk Marco Mantini és Silvo Stock is kutatják és publikálják ezeket a sajátos emlékeket. Kutatásuk az olasz feliratok mellett az osztrák-magyar eredetűekre is kiterjed. Ismerünk olyan emlékköveket és emlékoszlopokat, amelyet az ezredek emeltek az egykori parancsnokságaik helyén harcaik emlékére. Ilyen például a szegedi 46-osok emlékköve és a temesvári 61-esek kőoszlopa a San Martino del Carso közelében levő dolinákban.
A szegedi 46-os gyalogezred emlékköve az ezredparancsnokság egykori harcálláspontjánál
Gyakran helyeztek el kőtáblákat egy-egy híres dolina vagy kaverna bejáratánál. Legutóbbi utunk során meglátogattunk egy ilyen helyszínt, az egykori Honvéd barlang nevű kavernát. A számos leírásban, visszaemlékezésben és jelentésben szereplő mesterséges barlang fontos menedékhely volt a Monte San Michele keleti lejtőjén. San martinói barátaink épp most tisztították ki a bejáratát, amely fölött a faragott kőtábla ma is jól látható.
A Honvéd barlang magyar nyelvű felirata a Monte San Michele oldalában
A Mrzli Vrh hegyén egy szépen kiépített magyar állásban a szolgálatot teljesítő katonák parancsnokuk nevét vésték kőtáblára, örök emléket állítva Bucsek főhadnagynak. Láttunk olyan feliratokat, amelyeket a bakák karcoltak a sziklába, hogy korabeli graffitiként emléket állítsanak maguknak az egykori harcok színhelyén. Ilyen felirat olvasható a Schönburg alagút nyugati kijáratánál is, ahol a 6. isonzói csata talán legkeményebb harcai zajlottak.
A kőbe vésett különböző emlékek története önmagukban is érdekes. Kutatásaink során megpróbáljuk ezeket feltárni és a blogban is igyekszünk beszámolni ennek eredményéről.