„Itália közepében lesz a sírom…”

2010.07.29. 09:23 :: PintérTamás

Nagyváradi és székesfehérvári közös katonai múlt keresése a Doberdó-fennsíkon – 2. rész

Szerzőink tegnap megérkeztek a Doberdóra. A kiutazást követően a program a kegyeletadás és a helyszínnel történő ismerkedés jegyében telt. A csoport tagjai a helyi olasz társadalmi szervezetek képviselőivel együtt először koszorút helyeztek el a Foglianóban található központi osztrák-magyar temetőben, ahol 14 550 osztrák-magyar katona alussza örök álmát, majd a Redipugliában található olasz katonai temetőben. Megtekintették még a temetővel szemben az egykor a Doberdó-fennsík ellen támadó 3. olasz hadsereg múzeumát, majd San Martino del Carsóban a helyi első világháborús kiállítást. A kis múzeum lelkes létrehozói és gondozói a kiállított tárgyak döntő többségét a falu területén és határában gyűjtötték. A leletanyagban sok magyar vonatkozású tárgyi emlék is található.

A San Martino del Carsoban található első világháborús múzeumban A San Martino del Carsóban található első világháborús múzeumban

Ezt követően felkeresték a nagyváradi 4-es honvéd gyalogezred falu szélén található emlékművét, ahol szintén koszorúzásra került sor. Az ezred legendás parancsnoka, Kratochvil Károly kezdeményezésére a háború idején emelt emlékművet 1994-ben újjáépítő helyi kutatók és a Nagyváradról érkezett lokálpatrióták találkozása során az emlékgúlával kapcsolatos számos kutatási információ cserélt gazdát. Szerzőink az emlékmű mellett ismertették a helyszín, az egykori Templomdomb jelentőségét, a mellette található Halálrét nevének eredetét és a közelben folyt összecsapások történetét.

A csoport a nagyváradi 4-es honvédek emlékműve mellett, a háttérben a Halálrét A csoport a nagyváradi 4-es honvédek emlékműve mellett, a háttérben a Halálrét

A mozgalmas nap Gradiscában, a XVI. században épített városházán rendezett hivatalos fogadással folytatódott, majd ezt követően a Nagyváradról az Isonzó parti városba költözött, a helyi kutatásokat mindig lelkesen támogató Kolláth Éva rendkívül hangulatos éttermében végződött. A Nagy Háború kitörésének 96. évfordulóján a Doberdón az egykori ellenfelek utódai kölcsönösen tisztelegtek egymás hősei előtt, sőt új olasz-magyar barátságok születtek. Az utazás története hamarosan folytatódik a Nagy Háború blogon.

Stencinger Norbert előadást tart az emlékgúlánál Stencinger Norbert előadást tart az emlékgúlánál

Szólj hozzá!

Címkék: redipuglia san martino del carso doberdó fogliano nagyváradi 4–es honvéd emlékművek nagyváradi 4–es honvéd gyalogezred kratochvil károly alezredes

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyhaboru.blog.hu/api/trackback/id/tr1002183960

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

A Blogról

Blog a háborúról, ami nagyobb volt minden korábbinál, ezért a kortársak a kitörését követően nem sokkal a Nagy Háború elnevezést adták neki…

Térkép

Történetek a Nagy Háború Blogról
 

Legutóbbi kommentek

Könyvajánló

Hadiszalagon 

Műhely

Tudományos műhely rovat szakmai tanulmányokkal, közleményekkel…

Perczel

Kiadványaink

Gunesch

Ó, ti fiúk

Iskolapadból a pokolba

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

Magyarok az Isonzónál

Merénylet Szarajevóban

Katonatemetők a Felvidéken

100 évvel később

Szalay-Berzeviczy Attila fotói első világháborús helyszínekről

Dublin

Zene

‪Fuoco e mitragliatrici
 

Olasz front

Olasz front 

Képregénypályázat

Utazás

 

Kiállítás

Ösztöndíj

Roberto Visinntin

Adó 1%

Művészek a háborúban 

süti beállítások módosítása