Dr. Kőninger Miklós ezredorvos és a soproni 76-osok emlékére

2016.12.02. 15:55 :: Nagy Háború szerkesztőség

„Apai nagymamám testvére Kő (Kőninger) Antal híres képeslap- és bélyeggyűjtő volt Győrben, és 1994-ben bekövetkezett halála előtt behatóan foglalkozott a Nagy Háborúval. Édesapja – az én dédnagyapám – Dr. Kőninger Miklós ezredorvosként vett részt háborúban. Most tudtam meg, hogy a soproni 76-os gyalogezred tagja volt.” Így kezdődött Vidákovich Gábor olvasónk levele, aki elküldte nekünk dédapja személyes emlékeit, ő maga pedig a soproni 76-osok nyomába eredt…

 

Dr. Kőninger Miklós győri tartalékkórházban 1917. augusztus 31-én készült igazolványa, amelyen alakulata, a császári és királyi soproni 76. gyalogezred is szerepel Dr. Kőninger Miklós győri tartalékkórházban 1917. augusztus 31-én készült igazolványa, amelyen alakulata, a császári és királyi soproni 76. gyalogezred is szerepel

Az igazolvány belső, fényképes oldala Az igazolvány belső, fényképes oldala

Dr. Kőninger Miklós ezredorvos 1918-ban Győrben a tartalékkórház munkatársaival Dr. Kőninger Miklós ezredorvos 1918-ban Győrben a tartalékkórház munkatársaival

Így folytatódott olvasónk felvezetőben már idézett levele: „Tovább kutattam, és megtaláltam azt a másolatot, amely feltehetően egy 1945 előtti almanachból származik. Erre is emlékeztem gyerekkoromban. Röviden szerepel benne dédnagyapám életrajza, érdekességként pl. a kommün alatti tevékenysége is. A születési helye azonban tévesen van megjelölve, nem Osló, hanem Osli, akkor Sopron vármegye, jelenleg Kapuvárhoz tartozik.”

Az életrajz, amiből kiderül, hogy dr. Kőninger Miklós a háború kitörésétől 11 hónapig szolgált az orosz fronton, s közben kétszer meg is sebesült Az életrajz, amiből kiderül, hogy dr. Kőninger Miklós a háború kitörésétől 11 hónapig szolgált az orosz fronton, s közben kétszer meg is sebesült

Sebesülését a későbbi igazolványa is bizonyította Sebesülését a későbbi igazolványa is bizonyította

Kőninger Miklós első világháború utáni életére vonatkozóan is számos dokumentumot megőrzött a család.

Dr. Kőninger Miklós a Horthy hadsereg orvosi egyenruhájában Dr. Kőninger Miklós a Horthy hadsereg orvosi egyenruhájában

Dr. Kőninger Miklós 

Dr. Kőninger Miklós 

Dr. Kőninger Miklós 

Dr. Kőninger Miklós 

Olvasónk levele így zárul: „Sírja Győrben a Nádorvárosi Köztemetőben található, rendszeresen látogatjuk. Nagyon örülnék, ha a Nagy Háború Blogon megjelenne róla pár sor.”

Dr. Kőninger Miklós 

A családi legendárium szerint dr. Kőninger Miklósnak a császári és királyi soproni 76-os gyalogezred olasz fronton, az Isonzónál, Görztől délkeletre, Volčja Draga településen, a mai Szlovénia területén emelt emlékművének az építésében is szerepe volt.

A császári és királyi soproni 76-os gyalogezred emlékműve Volčja Draga településen, korabeli fotón A császári és királyi soproni 76-os gyalogezred emlékműve Volčja Draga településen, korabeli fotón

A családi emlékezet szerint az ezred itteni harcai során, egy műtét közben szerezte egyik sebesülését is. Fia, Kő (Kőninger) Antal ezt jegyezte fel erről: „Édesapám Görznél egy nyitott tábori műtőben operálta sebesült katonatársa roncsolt lábszárát, mikor egy olasz aknavető lövedéke közelében robbant. Egy szilánk jobb combjába fúródott. Mire a műtétet befejezte, majdnem elvérzett.”

Ezek az információk némileg ellentétben állnak a fenti dokumentumok tartalmával, ugyanis 1917 tavaszán, amikor az ezred az olasz frontra került, s később az emlékművet emelték, Dr. Kőninger Miklós már Győrben volt. Az életrajza szerint csak az orosz fronton szolgált és 1915-ben felmentették a katonai szolgálat alól, az igazolványa pedig arról tanúskodik, hogy 1917. augusztus 31-én a győri tartalékkórházban teljesített orvosi szolgálatot. Sajnos sem Bécsben a Kriegsarchívban, sem Budapesten a Hadtörténelmi Levéltárban nem sikerült róla további információt találnunk.

Vidákovich Gábor ettől függetlenül a soproni 76-osok lelkes kutatójává vált, s nyomukba eredve felkereste az Isonzónál a Volčja Draga településen található temetőt és emlékművet is, amiről fotókat is küldött a NHB számára.

A császári és királyi soproni 76-os gyalogezred temetője és emlékműve Volčja Draga településen 2016-ban A császári és királyi soproni 76-os gyalogezred temetője és emlékműve Volčja Draga településen 2016-ban

Vidákovich Gábor olvasónk (balra) Derner Tamás barátjával az emlékműnél Vidákovich Gábor olvasónk (balra) Derner Tamás barátjával az emlékműnél

emlékmű 

emlékmű 

Szólj hozzá!

Címkék: soproni 76–os közös gyalogezred dr kőninger miklós volčja draga

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyhaboru.blog.hu/api/trackback/id/tr5312017175

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

A Blogról

Blog a háborúról, ami nagyobb volt minden korábbinál, ezért a kortársak a kitörését követően nem sokkal a Nagy Háború elnevezést adták neki…

Térkép

Történetek a Nagy Háború Blogról
 

Legutóbbi kommentek

Könyvajánló

Hadiszalagon 

Műhely

Tudományos műhely rovat szakmai tanulmányokkal, közleményekkel…

Bilek

Kiadványaink

Gunesch

Ó, ti fiúk

Iskolapadból a pokolba

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

Magyarok az Isonzónál

Merénylet Szarajevóban

Katonatemetők a Felvidéken

100 évvel később

Szalay-Berzeviczy Attila fotói első világháborús helyszínekről

Dublin

Zene

‪Fuoco e mitragliatrici
 

Olasz front

Olasz front 

Képregénypályázat

Programajánló

 

Ösztöndíj

 

Utazás

 

Kiállítás

süti beállítások módosítása