Beszámoló a 2013. március 30-án zajlott kiállítás megnyitó ünnepségről
Szegedről a Móra Ferenc Múzeumból visszaköltözött egy időre szülőföldjére a 46-os gyalogezred által egykor hazaküldött doberdói fa. Az olaszok által is ismert, a közelében harcolt költőjük által meg is verselt háborús emlék fogadtatásáról Murányi Gábor, a társszervező szegedi Meritum Egyesület vezetője küldött a blog számára beszámolót.
2013 márciusának utolsó szombatján a hivatalos megnyitóval vette kezdetét az olaszországi San Martino del Carso településén az a közel három hónapos eseménysorozat, melynek fő attrakciója az előző héten a szegedi Fekete Házból elbúcsúztatott „doberdói fa”, illetve, ahogy az olaszok nevezik „elszigetelt, vagy magányos fa„ (l’albero isolato), amely az olasz első világháborús emlékezetnek is fontos része. Az ez idáig a szegedi Móra Ferenc Múzeumban őrzött emlék ideiglenesen visszakerült eredeti helyére: három hónapon keresztül a Doberdó-fennsík e kis településén láthatja a közönség egy tematikus kiállítás keretében.
Amint Pintér Tamás tanulmányában írja a császári és királyi 46. gyalogezred, Szeged város házi ezrede doberdói küzdelmeinek a helyén, a San Martinó északi részén található Templomdombon, a harcok során rommá lőtt templom közelében állt az a magányos fa, amely tanúja volt a közelében zajlott véres küzdelmeknek, s amely doberdói fa néven vonult be később a gyalogezred, majd Szeged város történetébe. 1916 júniusában az ezred parancsnoksága a 46-osok egyéves doberdói tartózkodásának közelgő évfordulójára kezdeményezte József főhercegnél, a VII. hadtest parancsnokánál az állandó tűzben álló, immár elhalt fa kivágásának az engedélyezését és a szegedi múzeum részére történő elszállítását. A doberdói fa hazaszállítása és fogadtatása lázban tartotta a várost, amiről részletesen beszámoltak a korabeli helyi lapok, a Délmagyarország, a Szegedi Híradó és a Szegedi Napló is. A lapok tudósítása alapján a fa 1916. július 10-ére érkezett lezárt vagonban Szegedre a Rókusi állomásra, majd a fogadó ünnepséget követően a múzeumban helyezték el.
A háború megcsonkította, de állva maradt, az Isonzó front ütközetei nem tudták elpusztítani. Ma, a békeidőben „Ungaretti olasz költő fája” óvó védelmet kap, üvegfal veszi körül San Martino del Carsóban, ahová közel száz év után visszatért. 2013. március 30-án, szombaton a Visintin Kulturális Kör székhelye volt a megnyitó ünnepség színhelye, amelyre közel 300-400 érdeklődő érkezett.
A doberdói fa San Martino del Carsóban
A programsorozat, amely a hivatalos Magyar-Olasz Kulturális Évad 2013 részévé vált, a San Martino del Carsó-i Gruppo Speleologico Carsico (Karszti Barlangkutató Csoport) és a szegedi Meritum Kulturális és Művelődési Közhasznú Egyesület szervezésében jött létre. A 2013. június 28-ig tartó programok fölött védnökséget vállalt Giorgio Napolitano olasz köztársasági elnök és Martonyi János magyar külügyminiszter is.
A megnyitón hagyományőrzők álltak díszőrséget. Matus Mihály tárogatón játszotta el a két ország himnuszát, majd az ünnepi beszédek közt első világháborús katonadalok hangzottak el előadásában.
Matus Mihály tárogatózott
Elsőként Gianfranco Simonit, az egész történet megálmodója, az olasz barlangkutató szervezet képviseletében köszöntötte a megjelenteket. Ismertette az ötlet és a kivitelezés főbb mozzanatait, majd megköszönte a támogatóknak azt a segítséget, amely nélkül ez a nemzetközi projekt nem valósulhatott volna meg. Megemlítette, hogy az egyik legfelemelőbb pillanat számukra a fa Magyarországról történő megérkezése volt. Véleménye szerint e történelmi emléknek mindkét nemzet számára jelentősége van, a magyarok a San Martinó-i harcmezők megpróbáltatásait látják benne, míg az olasz népnek Giuseppe Ungaretti költeménye (San Martino del Carso) jut eszébe, amelyet 1916. augusztus 27-én írt. Beszédében felelevenítette a fa történetét. Kitért arra is, hogy civil összefogás eredményeként valósult meg a projekt, amelynek fontosságát jól jelzi Giorgio Napolitano olasz köztársasági elnök védnöksége. Beszédében név szerint megköszönte a segítséget minden szervezetnek, amely hozzájárult a projekt megvalósulásához, kiemelve többek közt a szegedi Móra Ferenc Múzeumot és a Nagy Háború Blog szerkesztőségét.
A szervezők nevében előbb Gianfranco Simonit szólt
Murányi Gábor a szegedi társszervezet nevében szólt a megjelentekhez. Emlékeztetett arra, hogy a program keretében egy olyan emlék érkezett vissza ideiglenesen szülőföldjére, amely mindkét nemzet számára kiemelten fontos. Gorizia tartomány és Csongrád megye, valamint mindkét nemzet polgárai egyaránt büszkék lehetnek a San Martino del Carsó-i civil szervezetre, amely Móra Ferenc szellemében példamutatóan ápolja a hősök emlékét: „Mindent tinéktek, mindent rólatok, San Martinó-i halhatatlanok…” (Móra Ferenc: Levél a 46-osokhoz)
Majd Murányi Gábor is köszöntötte az egybegyűlteket
A hivatalos megnyitó keretében Sagrado polgármester-asszonya, Dr. Elisabetta Pian arra kérte a jelenlévőket, hogy amikor megtekintik a kiállítást, figyeljék meg jól a fát: „Egyszerre milyen törékeny, ám ugyanakkor egyszerre milyen erős is, ahogy ellenállt a háborúnak. A fa üzenete a mai kor számára az emberi élet törékenysége, az emberi élet küzdeni akarása, amelyet a fiataloknak kell továbbadnunk.”
Maria Augusta Marrosu, Gorizia prefektusa megköszönte a magyar és olasz szervezeteknek, hogy létrehozták ezt a csodát. Kitért arra, hogy az olasz köztársasági elnök, Giorgio Napolitano elvállalta az esemény védnökségét, mert egyetértett annak fontosságával.
Magyarország Római Nagykövetsége képviseletében Török Tamás első beosztott beszédében hangsúlyozta, hogy a program kiválóan illeszkedik a Magyar-Olasz Kulturális Évad programjai közé. Felhívta a figyelmet, hogy minden civil számára kötelező fejet hajtani a halottaink előtt, amely most a „doberdói fa” előtt történik. A fa előtt, amely összeköt élőket és holtakat, az alföldet és a hegyvidéket, a folyókat és a tengert, magyarokat és olaszokat. Kívánságát fejezte ki az irányban, hogy a helyi kezdeményezés hozzájáruljon a helyi közösség gyarapodásához és a magyar-olasz kapcsolatok erősödéséhez. Szerinte a kezdeményezés túlmutat önmagán, nagyon jól illeszkedik a 2014-es európai szintű első világháborús megemlékezésekhez, amelynek közvetett célja, hogy újabb kulturális programokat szüljön.
Török Tamás volt jelen Magyarország Római Nagykövetsége képviseletében
Magyar Anna, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy fantasztikus erő van a civil kezdeményezésekben. Felelevenítette, hogy az egykor itt harcoló magyar katonák – mint ahogy a tárogatószó is tolmácsolta – felnéztek a csillagos égre és szeretteikre, az otthonaikra gondoltak. Kiemelte, hogy Magyarországnak is kiemelten fontos ez a kezdeményezés, melynek bizonyítékául felolvasta Martonyi János külügyminiszter levelét, melyben tájékoztatást ad arról, hogy felvette az eseménysorozatot a Magyar-Olasz Kulturális Évad 2013 programjai közé. Ezt követően átadta a Csongrád Megyei Önkormányzat által adományozott "Csongrád Megyéért Emlékérmet” a Karszti Barlangkutató Csoport (Gruppo Speleologico Carsico) részére, amelyet a megyei közgyűlés egyhangúlag szavazott meg a szervezetnek. A Csongrád Megyéért Emlékérem adományozásával a magyar – leginkább a Csongrád megyei vonatkozású – emlékek ápolását, megőrzését igyekezett elismerni.
Magyar Anna átadta a Csongrád Megyéért Emlékérmet
Gorizia tartomány elnöke, Enrico Gherghetta szerint a hely történetéről a doberdói fának a kiállításával emlékezünk meg. A 2014-es Karszt-projekt üzenete, amelynek része a jelen programsorozat is: a környezet, a történelem és az emberek. A tartomány büszke arra, hogy mögé állhatott annak a kezdeményezésnek, amit magyar és olasz szervezetek hoztak létre. „Ez olyan alkalom, amikor a háború kapcsán a békéről beszélünk. Így kezdődhet egy nagy barátságnak a története is” – fejezte be mondanivalóját. Végül a Móra Ferenc Múzeum képviseletében Szarka József igazgatóhelyettes és dr. Tóth István gyűjteményvezető köszöntötte a megjelenteket.
A nemzetközi szervezőgárda
A programok hivatalosan március 30-án kezdődtek, és június végéig tartanak. Ennek keretében történelmi, hadtörténelmi előadások, konferenciák, kiállítások, könyv- és filmbemutatók, gasztronómiai programok és szabadtéri programok (tematikus kirándulások, vezetett túrák) kerülnek megrendezésre.
A doberdói fa a kiállítás középpontjában
További információ:
Web: www.meritumegyesulet.hu
E-mail: info@meritumegyesulet.hu
Telefon: +36/20/828-0935