A sebesült „tommy” – a lövészárok két oldaláról nézve

2011.06.03. 07:17 :: Nagy Háború szerkesztőség

Német katonák kivisznek a tűzvonalból egy sebesült angol katonát, akinek a sebesülés sem vette el a jókedvét Német katonák kivisznek a tűzvonalból egy sebesült angol katonát, akinek a sebesülés sem vette el a jókedvét
(Képes Újság, 1916)

Sebesült tommy a fotósnak: Én nem vagyok német! Sebesült „tommy” a fotósnak: Én nem vagyok német!
(Angliában kiadott hivatalos háborús képeslap)

A sebesült tommyt négy német hadifogoly szállítja a tábor felé, amikor hirtelen meglátja a fotóst, így kiált neki: Halló! Én nem vagyok német! A sebesült tommyt négy német hadifogoly szállítja a tábor felé, amikor hirtelen meglátja a fotóst, így kiált neki: Halló! Én nem vagyok német!

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyhaboru.blog.hu/api/trackback/id/tr492932233

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

2011.07.09. 23:14:10

Érdekes a Daily Mail Battle Pictures egyik fotójának kétféle magyarázata és ez érdekes fényt vet a háborús propaganda szerepére.
A Daily Mailt egyébként 1896-ban alapította Alfred Harmsworth majd később az öccse, Harold ("a mi Lord Rothermere-ünk")irányította. Az olcsó és képes bulvárlap a századforduló után több mint egymillió példányban fogyott.
A lapot már 1914 előtt németellenes háborús uszítással vádolták, a kirobbanásakor ugyanis kampányt indított a sorozás érdekében. Az újság népszerűsége visszaesett és hűtlenséggel vádolták, amikor hevesen támadni kezdte dilettantizmusáért Lord Kitchenert a szudáni hőst, majd részt vett a liberális kormány megbuktatásában.
Alfred miután több lapot -köztük a The Timest is - felvásárolt, félelmetes befolyásra tett szert a brit sajtóban az első világháború idején, mert pl. kiharcolta az Utánpótlási Minisztérium létrehozását, amikor kiderült, hogy gondok voltak a fronton a lőszerellátással. Ennek az a Lloyd George lett az első vezetője, akinek későbbi kormányában Alfred a propagandaigazgató lett.A németek annyira gyűlölték sikeres tevékenységéért, hogy állítólag még egy csatahajót is küldtek, hogy végezzen vele tengerparti villájában. Ezen a házán még ma is látható a lövedék nyoma kertész feleségének emlékére, aki meghalt a támadásban. Sokat dolgozott az USÁ-ban is azért, hogy a Nagy Testvér támogassa Angliát és ezért kapta meg a Viscount Northcliffe címet.
Egy konkurens lap szerint a német császár mellett Harmsworth tette a legtöbbet a háború kirobbanásáért.
Öccséről, Haroldról csak egy mondatot:1927-ben publikálta magyar vonatkozású tanulmányát saját lapjában és néhány év múlva már Hitler csodálója lett.
Ami a képeslapot illeti az egy 176 darabból álló sorozat része, amely nagy sikert hozott a Daily Mail-nek és az interneten a gyűjtők még ma is keresik és fizetnek egy-egy példányért, amelyek első világháborús életképeket ábrázolnak.

PintérTamás · http://nagyhaboru.blog.hu 2011.07.11. 23:43:12

@Hatvanas: Köszönjük az értékes kiegészítést, már hiányoztak a kommentjeid, amelyekből külön posztokat lehetne írni! :)

A Blogról

Blog a háborúról, ami nagyobb volt minden korábbinál, ezért a kortársak a kitörését követően nem sokkal a Nagy Háború elnevezést adták neki…

Térkép

Történetek a Nagy Háború Blogról
 

Legutóbbi kommentek

Könyvajánló

Hadiszalagon 

Műhely

Tudományos műhely rovat szakmai tanulmányokkal, közleményekkel…

Bilek

Kiadványaink

Gunesch

Ó, ti fiúk

Iskolapadból a pokolba

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

Magyarok az Isonzónál

Merénylet Szarajevóban

Katonatemetők a Felvidéken

100 évvel később

Szalay-Berzeviczy Attila fotói első világháborús helyszínekről

Dublin

Zene

‪Fuoco e mitragliatrici
 

Olasz front

Olasz front 

Képregénypályázat

Programajánló

 

Utazás

 

Kiállítás

süti beállítások módosítása