Az 1867-es kiegyezés nyomán létrejött Osztrák-Magyar Monarchia keretében önálló magyar hadügy nem létezett, ezért a Monarchia hadereje részeként létrejött magyar honvédség megalakulását nem követte katonai levéltár létrehozása. 1918 októberében azonban az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, majd megszületett az önálló és független Magyarország. Az 1918 november elején Magyar Hadügyminisztérium néven újjászerveződő honvédelmi minisztériumban már megvoltak a katonai levéltár létrehozásának szervezeti előzményei, amelyeknek eredményeképpen 1918. november 11-én alakult meg a Hadtörténelmi Levéltár, s az intézmény megalapítása óta folyamatosan működik.
A Hadtörténelmi Levéltár jelenlegi helyére, a várban lévő Nándor-laktanyába a második világháború után költözött
A II. világháború során viszont súlyos károk érték a Hadtörténelmi Levéltár iratanyagát is, majd az 1950-es évek iratmegsemmisítése sem kímélte gyűjteményeit. Sajnos, a személyi adatokat tartalmazó irategyüttesek szenvedték el a legnagyobb veszteséget. Ezért a Hadtörténelmi Levéltár elsősorban az 1820 és 1899 között született, magyar hivatásos, illetve kisebb részben tartalékos tisztek személyi adataival (születési adatok, családi állapot, vagyoni helyzet, elvégzett iskolák, katonai előmenetel) rendelkezik. A honvédség tisztikarának személyi adatlapjait két iratsorozatban őrizzük. Az első sorozat az 1890-ig születettek adatait tartalmazza, a második pedig az 1890 és 1899 között születettekét őrzi. Az anyag születési évfolyamonkénti rendben lerakva a Tiszti személyügyi és anyakönyvi lapok, minősítési táblázatok elnevezésű gyűjteményünkben található. A 152 iratfolyóméter terjedelmű anyag megközelítőleg 75 000 tiszt adatlapjait rejti. A kutatást számítógépes adatbázis segíti.
A második jelentősebb személyi jellegű irategyüttesünk az első világháborús kitüntetési javaslatok gyűjteménye. Az anyag a badeni egyezmény alapján a cs. és kir. Hadügyminisztérium irattárából, illetve a bécsi Hadilevéltárból került a Hadtörténelmi Levéltár birtokába. A mintegy 11 iratfolyómétert kitevő tiszti kitüntetésekre vonatkozó anyag megközelítőleg 50 ezer magyar, a cs. és kir. hadseregben, illetve a m. kir. honvédségben szolgált hivatásos és tartalékos tiszti kitüntetési javaslatokat foglalja magában. A kutatáshoz cédulakatalógus áll rendelkezésre. Az anyagban történő kutatást munkatársaink végzik el. Az iratok személyi adatokat nem tartalmaznak, ezért segíti az azonosítást a keresett személy katonai alakulatának az ismerete.
Egy-egy tiszti életpálya felvázolásához az említett iratanyagokon túl a Hadtörténeti Könyvtárban található a cs. és kir. haderő, valamint a m. kir. honvédség számára megjelent Rendeleti Közlönyök is segítséget adhatnak. Az évente összefűzött kötetek 1874-től állnak rendelkezésre, ezekben pl. előléptetésről, új beosztásba helyezésről, kitüntetésről találhatunk adatokat. A kutatást a kötetekben lévő névmutató segíti.
Ugyancsak a Hadtörténeti Könyvtárban őrzik az 1790-től évente kiadott úgynevezett schematizmusokat, illetve névkönyveket, amelyek szintén csak a tisztek, tartalékos tisztek és a zászlósok katonai pályafutására vonatkozóan közölnek adatokat.
A m. kir. honvédség és csendőrség névkönyve
A legénységi és tiszthelyettesi állományra vonatkozóan az első világháború időszakáig személyi jellegű irategyüttesekkel nem rendelkezünk. Az 1899-ig születettek esetében az anyakönyvi lapokat vélhetően a hadkötelezettségi kor végével megsemmisítették. Az első világháború időszakából származó kitüntetési javaslatok a tisztekéhez hasonlóan, ha nem is teljes egészében, de fennmaradtak. A 32 iratfolyóméterből álló anyag körülbelül 500 ezer katona, illetve tisztes és tiszthelyettes kitüntetési javaslatait tartalmazza. Az iratokban általában az első világháborús harctéri szolgálat alapadatai (harctéri szolgálat időtartama, sebesülés, betegség időpontjai) is megtalálhatók. Az anyagban cédulakatalógus alapján lehet eligazodni. A kutatást a levéltár munkatársai végzik el. A kutatáshoz, illetve az azonosításhoz a keresett személy neve, születési adatai (születési év és hely) feltétlenül szükségesek, valamint támpontot jelent a katonai alakulat ismerete is. A Kitüntetési javaslatok gyűjtemény mindkét állagára (tiszt, legénység) jellemző, hogy csak az úgynevezett hadiérdemekért szerzett kitüntetések (pl. a tisztek esetében a különféle katonai érdemérmek, érdemkeresztek vagy a legénység esetében a különféle vitézségi érmek) javaslatait tartalmazza. A nem hadi kitüntetéseket (pl. a tisztek esetében a különféle tiszti szolgálati jelek vagy a legénység esetében a Károly Csapatkereszt, a Sebesültek Érme és a Magyar Háborús Emlékérem) nem tartották nyilván.
Bronz Vitézségi Érem kitüntetési javaslata
Egyébként az I. világháborúban adományozott legénységi hadi kitüntetések ténye többségében megtalálható a fentebb említett, a honvédség, illetve a cs. és kir. haderő számára kiadott Rendeleti Közlönyökben is. Igaz, személyi adatokat általában nem közölnek.
A személyi jellegű gyűjtemények harmadik csoportját jelentik azok az irategyüttesek, amelyek a tisztekre, tiszthelyettesekre és a legénységi állományra vonatkozóan egyaránt tartalmaznak adatokat.
A legnagyobb állag ebben a csoportban az 1919 és 1945 között működött Honvédelmi Minisztérium 4. osztályának 120 iratfolyómétert kitevő anyaga. Az osztály elsősorban a nyugállományúak, az özvegyek és árvák ellátási díjaival kapcsolatos ügyeinek az elbírálásával foglalkozott. Az anyagot évenkénti bontásban a kérelmezők neve szerinti betűrendben helyezték el. A kutatáshoz szükséges adatbázis folyamatosan készül. Jelenleg az 1941-es év feldolgozása folyik.
A Felülvizsgálati iratok gyűjteménye mindazon személyek 1875 és 1945 között keletkezett egészségügyi felülvizsgálati iratait tartalmazza, akik – bármilyen minőségben szolgálva a honvédségben – valamilyen jogcímen szolgálati vagy nyugellátásban részesültek. A 66 iratfolyómétert kitevő iratanyag betűrendben rendezett. Az anyagban történő kutatást a levéltár munkatársai végzik.
A vitézi címre vonatkozóan a Hadtörténelmi Levéltár csupán az 1938-as határok közötti Magyarországon élt és vitézzé avatott személyek estében őrizhet adatokat, de az adatbázis csak azokat érinti, akik 1945-1946 folyamán a nekik kiküldött kérdőívet a Honvédelmi Minisztérium Országos vitézi szék felszámoló bizottsága számára kitöltve visszaküldte. A 3 iratfolyóméter terjedelmű anyag megközelítőleg 7000 fő adatlapját jelenti. Az adatlapok név szerint, betűrendben lerakva találhatók. A kutatást a levéltár munkatársai végzik.
A családfakutatás egy része az I. világháborús veszteségi adatokra irányul. Sajnos, a Hadtörténelmi Levéltárban őrzött I. világháborús magyar veszteségi kartonokat az 1950-es években megsemmisítették. Így a magyar vonatkozású I. világháborús veszteségi adatokra (hősi halál, sebesülés, hadifogság) elsősorban a bécsi Hadilevéltárban lehet kutatni. A kéréseket a Hadtörténeti Intézet és Múzeum állandó bécsi kirendeltsége fogadja és intézi. Amennyiben a keresett személy katonai alakulata ismert, elképzelhető, hogy a Katonai egyházi szervezetek anyakönyveiben (585 darab, elsősorban I. és II. világháborús halotti anyakönyvből álló gyűjtemény) fellelhető. A fond egyébként az 1743 és 1946 között keletkezett születési, keresztelési, házassági és halotti anyakönyvekből áll. A könyvek alakulatok, illetve katonai egészségügyi intézmények szerinti rendezettségben találhatók.
A m. kir. székesfehérvári 17. honvéd gyalogezred halotti anyakönyve
Az I. világháborúban adományozott legénységi hadi kitüntetések többsége egyébként megtalálható a fentebb említett, a honvédség, illetve a közös haderő számára kiadott Rendeleti Közlönyökben.
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum honlapján (www.militaria.hu) elérhető adatbázisok:
- A m. kir. Honvédelmi Minisztérium, honvédség és csendőrség névkönyve 1917. évre;
- A m. kir. Honvédelmi Minisztérium, honvédség és csendőrség névkönyve 1918. évre;
Kapcsolatok:
- HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténelmi Levéltár; 1014 Bp., Kapisztrán tér 2-4. E-mail cím: HIM.leveltar@hm-him.hu hadtortenelmi.leveltar@mail.militaria.hu
- HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Állandó Bécsi Kirendeltség (Ständige Ungarische Archivdelegetion beim Kriegsarchiv); A-1030 Wien, Nottendorfer Gasse 2.
E-mail cím: ukadel@freemail.hu ukadelwien@gmail.com - HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténeti Könyvtár; 1014 Bp., Kapisztrán tér 2-4. E-mail cím: HIM.konyvtar@hm-him.hu him.konyvtar@mail.militaria.hu