Király Iván honvéd tüzértiszt első világháborús hagyatéka – 23. rész
1918. június 15-én kezdődött az Osztrák‒Magyar Monarchia Albrecht fedőnevű támadó hadművelete a Piavénál, amelyben a Montellónál hősünk ütege is részt vett. A harctéri jegyzetei és az ütegnapló alapján a háború után külön tanulmányban örökítette meg az izgalmas napok történetét. Az írás megtalálható a Hadtörténelmi Levéltárban.
1918. június 15.
Ütegem, a 141. honvéd tábori tüzérezred 3. ütege, mint a 2. tartalék honvéd ágyúsosztály ütege, 1915 novemberében került a harctérre, majd a honvéd tarackos ezred felállításakor (1916) a mostani ezredkötelékbe, mely akkor a 41. számot kapta. Az ezred 1916 végén került az olasz harctérre, tehát harcedzett ütegek közé számított, bár az eredeti tisztikarból már csak ketten voltunk az üteg kötelékében s a legénységből is igen sok lemorzsolódott. Ezredünk ez év elején került a Piave-deltából a Montelló elé, így a helyi viszonyokkal is mindenki többé-kevésbé ismerős volt. Míg szabadságon voltam, az üteg elhagyta régi állását s előrement az „Albrecht”-állásba, amely, mint említettem, a Casa Mariotton közelében, egy vízmosás szélén állott. Lakásunk rókalyukban volt, melynek talaja felülről nem engedte át az esőlét, így egész tűrhető lakást nyújtott. A tisztikar az „Albrecht” idejére nagyon szétforgácsolódott. Így Szilcz [Tamás] főhadnagy, mint a 128. számú ezredparancsból is tudjuk, mint ezredösszekötő járőrparancsnok a 39. gyalogezred parancsnokságnál teljesített ideiglenes szolgálatot. Az ütegparancsnok a megfigyelőben volt, ahova bizonyára legalább egy váltótisztet vitt magával. De volt az ütegnek felderítő-állomása is. Így volt lehetséges, hogy Búzás [Sándor] hadnagyot elsőtiszti minőségben egyedül, de őt is lázasan találtam az ütegállásban.
A XXIV. hadtest átkelése a Piavén, 1918. június 15. Király Iván vázlata József főherceg „A világháború, amilyennek én láttam” c. munkája VI. kötetének melléklete alapján
(Forrás: Hadtörténeti Levéltár)
Ütegeink hallgattak, csak néha hallatszott egy-egy lövés, annál jobban dolgozott az ellenség. Aknával lőtte Minánál a partot, a tüzérség rayonját pedig messzehordóval. Éjjelre a „Kálmánt" kaptuk zárótűzszakasznak. Az egész nap folyamán 2803 lövést adott le ütegünk, úgyhogy készletünk csupán 185 lövés volt. Mivel a délután folyamán a repülők egy hadtestet jelentettek Treviso felől masírozni, nem volt nehéz kitalálni, hogy ellentámadások vannak kilátásban. Tehát a szomszédos 117/3. ütegtől kértem kölcsön muníciót. Készséggel meg is adták, s a kölcsönkapott muníció – mint utóbb kiderült – berozsdásodott, nem volt időzíthető. Még az est folyamán elküldöttünk munícióért a Santa Lucia-i állomásra, ahova tehervonat szállította a lőszert. Az altiszt nem kapott muníciót.
Beszállás a pontonokba. A szegedi 46/III. zászlóalj átkelése Mercadellinél 1918. június 15-én délelőtt 11 órakor.
(Kókay László hagyatékából)
Az elfoglalt vonalak fölött sötétedésig cirkáltak az ellenséges repülők, bombázva és géppuskázva a födözék nélkül, éhesen ázó csapatokat. A hidat már délelőtt széjjelbombázták, úgyhogy az utánpótlás csak pontonok segítségével lehetséges.
Az éj folyamán három zárótűzhullámot adtunk le.
Tüzérségi lőelemek
Mivel a következő részekben több helyen is szerepelnek, ezért nagyon vázlatosan ismertetném a tüzérségi lőelemeket, amiket Király Iván időnként megad. Ezeket sokszor ún. vonásban adja meg, ami a teljes kör (360 fok) 6400-as része. Tehát egy vonás 0,05625 fok, vagy 3 szögperc és 6,25 szögmásodperc. Az “O” az valószínűleg a hálózati irányszög (a cél iránya vonásban, ahol a térkép szerinti észak a 0) vagy esetleg oldalszög, ekkor egy előre meghatározott 0 irányhoz képest van megadva. Az “Sz” a szintkülönbség a cél és a tüzelőállás között vonásban vagy esetleg méterben. A “T” pedig a távolság méterben vagy vonásban (utóbbi esetén ez egyben a lőszög is).
Az olasz 108. légvédelmi ütegtől zsákmányolt képeslap
(Forrás: Hadtörténelmi Levéltár)
Június 16.
Reggel 4:05-kor támadunk. 4:05-től 4:21-ig „Lajos" célra, percenként és lövegenként egy lövést adunk. 4:21-től 4:26-ig O=+20, T=+5 vonás „Kálmán", 4:26-kor: O=-20, T=+5 vonás; 4:35-kor: tüzet szüntess!
Az ellenség egész nap gyéren tüzel, az idő esős. A Piave megárad. A Falze di Piave-i meglőtt hidat elkapja az ár, a romok az éjszaka épített két hidat is elsodorják. A repülők ellen a csapatokat és hidakat nem védi semmi, pedig azok még az éjszaka sötétjében is portyáznak. A parton ezerszámra állanak az autók és kocsik, megrakva munícióval és élelemmel, de híd nincs, pontonon istenkisértés átmenni az örvénylő vízen. A hidászok a gránát-, akna-, bomba- és géppuskatűzben legendás halálmegvetéssel dolgoznak a hidakon; de ez a munka mind nehezebb, mert egyrészt az áradás növekedik, másrészt a kiképzett hidászok mind elhullanak, helyüket öreg munkásosztagokkal töltik be, melyek a hátraküldésre szánt [18]71-72-73-beli népfelkelőkből lettek hirtelen megalakítva.
Repülőink gyáván viselkednek. Barwig lelövi ugyan Baraccát Nervesánál [Minden bizonnyal utólag írta ezeket a részeket Király Iván, mert Baraccát csak június 19-én lőtték le.], de a többiek néha felényi ellenséges gép elől elmenekülnek.
Francesco Baraccáról, a legeredményesebb olasz ászpilótáról lásd Takács Róbert írását itt a blogon.
A muníciószállítás reggel megkezdődött és estig tartott. A szállítást részben kocsilépcsők, részben a mi ezredünk lovaiból megalakított 41. lőszeroszlop végzi a Santa Lucia-i állomásról, részben a suseganai lőszerraktárból, hova autókon szállítják.
Délután 6 órakor a következő zárótűzelemeket kapjuk: O: 2970, Sz: 211, T: 4375 G. gr. Ezzel adunk romboló- és zárótüzet. A cél neve: „Sándor”. Később az ütegparancsnok az Arcade-nál álló nehézütegre lő. (O: 3909, Sz: 194, T :(5)417')
A felvételezés rossz, az étel megromlott, mire beérkezett. A legénység nagy része cholerikus (vérhas) tünetek között beteg. A nap folyamán leadtunk 160 lövést, az állomány 1466. Éjszakára a zárótűz „Kálmán" cél, a távolság 450 méterrel kitéve. A menázsit beszállító szakácsok jelentése szerint Conegliano mellett a Susegana felé vezető műút hársain az elfogott cseh-tót légió katonái fel vannak akasztva. Mellükön a többnyelvű magyarázó írás: hazaáruló.
„Hazaáruló, a cseh-szlovák légiónak tagja”
(Kókay László hagyatékából)
József főherceg hadsereg-parancsnokot Minánál látták ellenséges tűzben járkálni.
Június 17.
Borús idő, időnként esik az eső. Szórványos ellenséges tűz. Reggel néhány óráig a minai hídon lehetett közlekedni, aztán ellőtték. A túlsó parton százával hevernek sebesültek, átszállításra hiába várva. Sokan közülük elvéreznek, másokat az ellenséges tűzhatás pusztít el.
Délről kedvező jelentéseket kapunk, St. Donánál csapataink tért nyertek. De itt: a túlsó parttal most sincs összeköttetés.
A délelőtt aránylag nyugodtan telt el. Délután támadunk. 1:15-től 1:30-ig a „Lajos" szakaszra lövünk két percenként egy lövést. 1:30-tól 1:45-ig 250 méterrel meghosszabbított irányzékkal, ugyanolyan tűzgyorsasággal. 1:45-kor a 3. szakasz elemeket változtatva lő tovább (O: 3570, Sz: 200, T: 37v.). A megfigyelővel állandóan van összeköttetésünk. Felvételezve 500 lövés, állomány 1720.
Június 18.
Támadunk. A támadás tervét az alábbi diszpozíció tünteti fel:
[...]
További adatok erről a támadásról hiányoznak. Csupán annyit tudok még, hogy támadásunk mindig a vasútvonalon akadt meg, hol a már nagy erőkkel rendelkező ellenség oldalozó tüze nagy veszteségeket okozott.
Az ellenség ellentámadásokat intézett. 16 zárótűzhullámot adtunk le a nap folyamán, összesen 305 lövéssel, de neki sem sikerült nagyobb eredményt elérni, jóllehet gyalogságunk már rengeteg sokat szenvedett nemcsak a nyirkos klímától, hanem a folyton fokozódó ellenséges tűzhatástól és az éhségtől. Amellett kifogytak a lőszerből is, utánpótlás minimális volt. Repülőgépeink az éhező gyalogságnak csekély magasságból kenyeret dobáltak le.
Az üteg ellátása is rossz, a legénység egészségi állapota aggodalomra ad okot. Felvételezve 600 lövés, állomány: 2015.
Esik az eső. Fáj a fejem, nem jól érzem magamat...
Június 19.
Egész nap tűzharc, amit az ellenség ellentámadásai váltottak ki. A nap folyamán 12 zárótűzhullámot adtunk. (á 18 lövés, 3 perc időtartammal). délelőtt 8:55-től 9:40-ig és délután 8:15-től 9:50-ig zárótűz. A harc folyton hullámzott. Délután 3:28-kor új zárótűzelemeket kapott az üteg, mikor is nagyobb támadást vártunk. A 4:25-kor kiadott zárótűz már rövidebb távolságra szól, tehát vagy visszaszorították gyalogságunkat, vagy nem sikerült a támadásunk. Azután 4:45-kor és 6:45-kor változott a zárótűz.
Mivel a legénységi, valamint a tiszti menázsi mindig megromlott, mire Capo di Sopráról behozták, a mai nappal a két konyha az ütegben nyert elhelyezést. A figyelő a Monte Tomboláról a San Salvatoréra helyeződött át, mivel ütegünk a mai nappal a déli csoporthoz került.
Az idő tiszta. A Piave-hidakat áldozatot nem ismerve építik, de az ellenséges tüzérség és a repülők pár órai használat után megint szétrombolják. Borzasztó pokol van a partokon, az elszállításra reménytelenül váró sebesültek jajgatása s a hullák bűze betölti a levegőt.
A mai napon leadtunk 651 lövést, állomány 1624.
Lázam van, nagyon rossz így...
A XXIV. hadtest részletes helyzete 1918. június 20-án este. Király Iván vázlata József főherceg “A világháború, amilyennek én láttam” c. munkája VI. kötetének melléklete alapján
(Forrás: Hadtörténeti Levéltár)
Június 20.
Egész napon át tartó tűzharc. Borzasztó, amit a bakák szenvednek, még mindig nincs velük összeköttetés. Ütegek is vannak a túlsó oldalon a 13. Dandártól, s a zsákmányolt 18 olasz ágyú is működésben van a Montellón. Még 15-én kerestek önként vállalkozókat, s miután kevesen voltak, a 37. tüzérdandártól kivezényeltek néhány tisztet. Az ellenséges tüzérség hatalmas tűz alatt tartja a Montellót, szórványosan ütegeink zónáját. Estefelénként a mi ütegünk is könnyű kaliberek tüze alatt áll, de – bár gázzal is dolgoznak – nem történik baj, mert a lövedékek 80%-a nem robban, a gáz pedig nem hatol lakásainkig. Olasz és angol repülők már az ütegekre is szemet vetettek. A szomszédos 37/5. ütegnél egyetlen bomba két tüzért megölt, kilencet pedig megsebesített.
Szilcz főhadnagy járőrével még tegnap bevonult az ezred-összekötő szolgálatból, miután néhány óráig funkcionált a híd, s megrázó dolgokat beszélt bakáink nyomorúságos helyzetéről. A 11. honvéd lovashadosztály már az ötödik hadosztály, amit bevetnek a harcba.
Délelőtt 11:15-kor ötperces zárótűzhullám, 11:20-tól 11:35-ig zárótűz. A nap folyamán – változó időben – tizenegy zárótűzhullámot adunk le. Délelőtt 9:10-től déluán 2:58-ig lassú zárótűz. Délután egy Arcade mellett álló ütegre lőttünk. Leadva: 343 lövés, állomány 1281.
Borzasztó lázam van, alig állok a lábamon, de azért muszáj funkcionálni. Esténként pellerinembe burkolózva, fogvacogva ülök a rókalyuk előtt álló padon, azután lázas, szaggatott ébren-álmodás után egyszer csak hajnalodik.
Szeretném megköszönni a cikk elkészítésében nyújtott szakmai segítséget Andóczi-Balogh András Ádám őrnagynak, az NKE HHK Műveleti Támogató Tanszék egyetemi tanársegédjének.