Medea hadikórházai és osztrák–magyar hősi halottjai

2020.10.08. 07:00 :: GianfrancoSimonit

italiano

Medea egykor az Osztrák–Magyar Monarchia területén fekvő község volt az Isonzó közelében, amit Olaszország hadbalépésével azonnal olasz csapatok szálltak meg. Később 10–15 kilométerre keletre húzódott a doberdói frontvonal, így hadikórházak sora települt a faluba, ahol olasz és osztrák–magyar sebesülteket egyaránt ápoltak. A kórházakban elhunytakat a település katonai temetőjében temették el. Több itt nyugvó osztrák–magyar katona adatát sikerült a település plébániáján fellelni. – Gianfranco Simonit írása

 

1916 végi térkép, rajta jelölve Medea falu 1916 végi térkép, rajta jelölve Medea falu

Az Osztrák–Magyar Monarchia oly sok falujához hasonlóan 1914-ben a Nagy Háború mészárlásává fajuló általános mozgósítás következtében Medea férfi lakosságából is sok hadköteles vonult be katonának. A lakosok Szerbiában, Oroszországban, és 1915-ben még az olasz fronton is harcoltak.

Medea 1916-ban Medea 1916-ban

Osztrák–magyar csapatok Medeában 1915-ben Osztrák–magyar csapatok Medeában 1915-ben

Az olasz csapatok 1915. május 24-én léptek a település területére, hiszen Medea nem esett messze a Habsburg Birodalmat az Olasz Királyságtól elválasztó régi határtól.

1915 májusától a medeai domb stratégiai szerepet töltött be, hiszen innen jól be lehetett látni a környező területet, és különösen a doberdói front első magaslatait. III. Viktor Emánuel olasz király, Cadorna, Diaz és Aosta hercege is itt állított fel megfigyelő-, illetve vezetési pontot.

Kilátás a medeai dombról San Martino és San Michele felé Kilátás a medeai dombról San Martino és San Michele felé

A király a medeai dombon kialakított megfigyelő helyen A király a medeai dombon kialakított megfigyelő helyen

Cadorna, Porro, D'Alessandro tábornokok a medeai dombon kialakított megfigyelő helyen Cadorna, Porro, D'Alessandro tábornokok a medeai dombon kialakított megfigyelő helyen

A front mögött elhelyezkedő többi megszállt faluhoz hasonlóan itt is a front első vonalának ellátásához szükséges logisztikai központokat alakítottak ki. Ezeken kívül Medeában is számos tábori kórház működött a közeli Doberdón megsebesült katonák számára. Az 50 ágyas kórházak közül Medeában állomásozott a 91., a 94., a 95. és a 110. számú, amelyeket kiegészítette a 100 ágyas létesítmények közül a 009., a 026. és a 060. számú. Ez utóbbi és a 91-es tábori kórház működött legtovább Medeában, a mostani iskolaépületben, a palermói 12., a nápolyi 10., az anconai 7., a bolognai 6., illetve az alessandria-savignanói 2. egészségügyi századdal.

A medeai 060-as kórház A medeai 060-as kórház

A medeai 060-as kórház napjainkban A medeai 060-as kórház napjainkban

A medeai 060-as kórház bejárata A medeai 060-as kórház bejárata

A medeai 060-as kórház bejárata napjainkban A medeai 060-as kórház bejárata napjainkban

A találatot kapott medeai 091-es kórház A találatot kapott medeai 091-es kórház

A medeai 091-es kórház napjainkban elemi iskola A medeai 091-es kórház napjainkban elemi iskola

Angol betegszállító jármű Medeában Angol betegszállító jármű Medeában

Egy lövészárok a medeai 060-as kórház közelében Egy lövészárok a medeai 060-as kórház közelében

Egy lövészárok a medeai 060-as kórház közelében Egy lövészárok a medeai 060-as kórház közelében

Íme egy részlet Piero Leoni, a pisai 30. gyalogezred katonájának „Sei mesi sul Carso”, azaz Hat hónap a Karszton című naplójából:

Február 10.: …. Az ezredesem sürgetését követően dél környékén döntök, és lemegyek a sdraussinai elsősegélyhelyre; ma az esővel némi hó is esett. Mivel 39,5 fokos lázam van, az elsősegélyhelyről a medeai kórházba küldenek, ahova már teljesen elcsigázva, este hét körül érkezek meg.

Február 11., 91. sz. (medeai) tábor kórház.

Végre van egy valódi ágyam és egy igazi szobám, benne szekrénnyel, tükrös mosdótállal és egy fotellel.

Reggel 39,2, este 38,9 fokos a lázam. Rosszul vagyok és kábának érzem magam. A halántékom lüktet.”

Részlet Gregorio Soldani orvos százados Dal fronte del sangue e della pietà, azaz A vér és a könyörület frontjáról című naplójából:

Július 28., Medea. 9-kor indultam Romansból, miután mindenkit üdvözöltem. Medeában komoly nehézséget okozott, hogy szobát találjak: végre találtam egyet, amely egy kanári ketrec méretű. A domb alján található, munkásemberek házában, akik jóravalóknak tűnnek. De Gregorio százados bemutatja a 060. sz. kórház igazgatóját …. A kórház csúnya, az eszközök hiányosak, a betegek összecsukható tábori ágyakon, rosszabb állapotban, mint Romansban; 140-en vannak…. A sebesültek gondozása közötti különbség itt és Romansban ég és föld. Nagyon súlyos esetek is találhatók, de általában kevésbé súlyosak, mint Romansban…

Hónaljverőér elkötése a medeai 060-as kórházban Hónaljverőér elkötése a medeai 060-as kórházban

Kettős amputáció a medeai 060-as kórházban Kettős amputáció a medeai 060-as kórházban

Július 29. Őrségben állok! Ebben a korban! A délutáni órákban az őrnaggyal elvégzünk pár röntgenvizsgálatot és lövedékeket veszünk észre, amelyeket holnap fogok eltávolítani. Továbbra is kitart a rosszkedvem: az új környezet, a csúnya szoba mind táplálja a búskomorságomat. Mintha egy elszegényedett úr lennék!

Röntgenvizsgálat a medeai 060-as kórházban Röntgenvizsgálat a medeai 060-as kórházban

Augusztus 1. …Jött négy sebesült, de nem voltak súlyosak. Elment egy magyar katona, akit Ferola százados operált meg. Csak magyarul beszélt, de így, gesztusokkal is megértette velünk mennyire elborzasztotta a San Michele és a tüzérségünk. Csak két szót tudott olaszul: „Andare Roma”. Számára Róma jelentette Olaszországot, és Olaszország pedig annak a bizonyosságát, hogy nem kell visszatérnie a lövészárokba…

Július 31. …Felvettünk az alakulathoz egy gyalogos hadnagyot, aki felrobbantott a kezében egy bombát, amelyet gyakorlóeszköznek gondolt. Ez átlyuggatta a kézfejét, és itt eltörte a csontokat, amelyeket nagy nehezen össze kellett illesztenem…

A medeai 060-as kórház tiszti részlege A medeai 060-as kórház tiszti részlege

A medeai 060-as kórház tiszti részlege A medeai 060-as kórház tiszti részlege

Augusztus 6. …Tegnap késő este, 21:30 környékén a társaimmal elmentem a Iudrio hídjához. Sohase láttam ehhez fogható látványt; az osztrák világítórakéták százával gyulladtak meg, világosan jelezték, hogy tartottak egy támadástól a részünkről…

Medea, híd a Judrión, ahonnan Soldani látta a világítórakétákat a Doberdó felett Medea, híd a Judrión, ahonnan Soldani látta a világítórakétákat a Doberdó felett

Medea, mostani felvétel a hídról a Judrión, ahonnan Soldani látta a világítórakétákat a Doberdó felett Medea, mostani felvétel a hídról a Judrión, ahonnan Soldani látta a világítórakétákat a Doberdó felett

Augusztus 9. … Medea kirakja az olasz lobogókat, de ezek szerintem inkább jelképezik a félelmet, mintsem Olaszországot! Ma este a menzán üvegeket bontunk, koccintani akarok!…”

1916 novembere, az olasz trikolórral fellobogózott Medea 1916 novembere, az olasz trikolórral fellobogózott Medea

Medeában számos osztrák–magyar katonát kezeltek, akik közül többen a kórházakban haltak meg, és vagy a medeai, vagy pedig a versai katonai temetőben hantolták el őket. Az alábbiakban szerepelnek azoknak a nevei, akiknek van nyoma a felkeresett levéltárakban:

1. A 17. honvéd gyalogezred katonája, Tot János, apja neve János, Magyarországon, Fehérvízen született 1895-ben, 1916. július 31-én halt meg a medeai 060. sz. tábori kórházban. Forrás: El. Cad. s. cam. M.d.G. n° d’ordine 739, T. pag. 16. [Az olasz Hadügyminisztérium 1925-ös kiadványa a fronton, vagy hadifogságban elesett külföldiekről. A nevek abc sorrendben vannak, amin belül a n° d’ordine jelzi a bejegyzést, és a pag. pedig a betűn belüli számot. Az oldalszámozás újrakezdődik mindegyik betűnél. Teljes cím: Elenco dei militari appartenenti agli eserciti austro-ungarico, bulgaro, germanico, e turco. Caduti e raccolti sul campo dalle truppe italiane nella guerra 1915–1918 oppure deceduti durante la prigionia di guerra in Italia. Roma, Provveditorato Generale dello Stato, 1925]

Tόth János őrvezető, a m. kir. 17. honvéd gyalogezredből, Magyarországon, Fejér vármegyében született, apja neve János, anyja neve Badaki Anna, 21 éves korában, 1916. 07. 31-én halt meg a medeai 060. sz. tábor kórházban, Olaszországban, Medeában temették el. A halál oka: gyulladás, sárgaság, gránát repesz okozta nyílt és zúzott sebesülés a jobb combján. Forrás: Katona hőseink és Hadtörténelmi Levéltár (a továbbiakban: HL) 303/3303

2. Beyus Antol katona, Magyarországon, Zakamenében született 1892-ben, 1916. 08. 07-én a medeai 091. sz. tábor kórházban halt meg. Forrás: El. Cad. s. cam. M.d.G. n° d’ordine 1522, B. pag. 32.

Bejus vagy Bajusz Antal, a m. kir. 15. honvéd gyalogezred katonája, Magyarországon, Árva vármegyében, Zákameneklin született, 24 éves korában, 1916. 08. 07-én halt meg hadifogolyként a medeai 91. sz. tábori kórházban, a medeai katonai temetőben temették el. Forrás: HL328/2936

3. Dragicsezku Luca, a 43. gyalogezred katonája, Csehországban, Krassán született 1879-ben, 1916. 10. 11-én halt meg a medeai 95. sz. tábori kórházban. Forrás: El. Cad. s. cam. M.d.G. n° d’ordine 946, D. pag. 20.

Dragicseszku Lukács, a cs. és kir. 43. gyalogezred, 3. szakasz katonája, Magyarországon, Krassó-Szörény vármegyében, Bogoltényen született, 34 évesen, 1917. október 11-én halt meg pánikrohamban a Tengermelléken, Gorizia körzetében, a medeai 95. sz. tábori kórházban, a medeai katonai temetőben nyugszik, görög-keleti vallású. Forrás: Katona hőseink és Kriegsarchiv (a továbbiakban: KA) 1937/162.

4. A 4. honvéd gyalogezred őrvezetője, Illés Koszta, Lazar és Vema fia, Magyarországon, Temes vármegyében született 1898-ban, 1915. 10. 25-én halt meg a medeai 009. sz. tábori kórházban. Forrás: El. Cad. s. cam. M.d.G. n° d’ordine 918, I. pag. 20. Medeai Librum Defunctorum: Illis Koszta őrvezető, Lasaz és Vema Illes fia, Temesen született (Magyarország), 27 évesen, 1915. 10. 25-én halt meg a medeai 009. sz. tábori kórházban, és október 26-án temették el Medeában, a halál oka sebesülés, Hamillus Coerezza tábori káplán, 153/1915. sz. halotti anyakönyvi bejegyzés.

Koszta Illés halotti anyakönyvi kivonata a medeai plébániáról Koszta Illés halotti anyakönyvi kivonata a medeai plébániáról

5. A 17. honvéd gyalogezred katonája, Kivedel János, apja neve János, Magyarországon, Fehér megyében született 1895-ben, 1916. 07. 31-én halt meg a medeai 060. sz. tábori kórházban. Forrás: El. Cad. s. cam. M.d.G. n° d’ordine 1307, K. pag. 28

Exhumálás helye: Versa; halálozás ideje: 1916. 07. 31.; sírhely: Foglianói temető, 1630. sír, X sor, C parcella. Forrás: Registri Sacrari Onor Caduti.

6. A 43. gyalogezred katonája, Irsivon Teodoro, 1885-ben született, 1916. 10. 14-én halt meg a medeai 95. sz. tábori kórházban.

Zsiván Tivadar, cs. és kir. 43. gyalogezred törzsfőnök helyettese, 9/43. munkaszázad, földműves, házas, görög-keleti vallású, Magyarországon, Krassó-Szörény vármegyében, a Boksánbányai járásban, Furlukon született 1885-ben, 31 évesen, 1916. 10. 14-én halt meg Olaszországban, a Tengermelléken, Gorizia körzetében, a medeai 95. sz. tábori kórházban, a medeai katonai temetőben nyugszik. A halál oka: sebesülés, jobb comb törés, a medencecsont jobb oldalának törése. Forrás: Katona hőseink és KA1937/163 – Veszteséglista (a továbbiakban: VL) 707/68.

7. A 3. honvéd gyalogezred katonája, Olak Antal, apja neve Ferenz, Megyeren született 1877-ben, 1916. 10. 13-án halt meg a medeai 91. sz. tábori kórházban. Forrás: El. Cad. s. cam. M.d.G. n° d’ordine 180, O. pag. 4.

Exhumálás helye: Versa; halálozás ideje: 1916. 10. 13.; sírhely: Foglianói temető, 1632. sír, X sor, C parcella. Forrás: Registri Sacrari Onor Caduti.

8. A 3. honvéd gyalogezred katonája, Nagy B. Sándor, 1895-ben Magyarországon, Hajdú vármegyében, Hajdúnánáson született, 1917. 07. 21-én Olaszországban Medeában halt meg. Forrás: Katona hőseink és VL 675/34

9. Spring Ágoston, a cs. és kir. 61. gyalogezred katonája, római katolikus vallású, napszámos, 1877-ben Magyarországon, Temes vármegyében, Nagykárolyfalván született, lőfegyver okozta sebesülés következtében a Tengermelléken, a medeai 91. sz. tábori kórházban halt meg 1916. 09. 16-án. A medeai katonai temetőben nyugszik. Forrás: Katona hőseink és KA_2255_IR61/338

Bergus Antal, valószínűleg Beyus Anton - Olak Antal - Ragicestku, valószínűleg Dragicsezku Luca Bergus Antal, valószínűleg Beyus Anton - Olak Antal - Ragicestku, valószínűleg Dragicsezku Luca

Közülük páran a versai katonai temetőben nyugszanak, hiszen amint kitűnik a versai kimutatásból, itt fellelhetjük Buk Thomas nevét, aki nem szerepel a fenti listában, viszont a holttesttel kapcsolatban jelezték, hogy Medeából származott.

A név nagy valószínűséggel Buk Tomát takarja, aki 1915. november 12-én halt meg a visonei 78. tábori kórházban (a település helyesen Viscone, Medeától nem messze, ugyanis 1915 novemberében abban a faluban működött a 78. tábori kórház). Forrás: El. Cad. s. cam. M.d.G. n° d’ordine 3185, B. pag. 67.

Ugyanezen lista tartalmazza a Ragicestku nevet, amely egy Medeából származó holttestet takart. Ez valószínűleg Dragicseszku Lukácsot jelenti, aki szerepel a fenti listában. Az azonosítást megkérdőjelezi, hogy a Kegyeleti Főigazgatóság kimutatása szerint a halálozásra 1916. november 17-én (és nem 11-én) került sor. Ezen személy esetében az exhumálás helye Versa, ma a Foglianói temetőben nyugszik a 2150. sírban, IX. sor, D parcella, 11739. szám alatt.

A medeai katonai temető a Medeából Versa felé vezető út mentén terült el. Jelenleg a helyén egy kutyaiskola működik. A temetőt az 1930-as években számolták fel, a holttesteket pedig a III. hadsereg katonai emlékhelyére, Redipugliába, illetve a Foglianói osztrák–magyar temetőbe szállították át.

Medea, 1917, fogadalmi kápolna a polgári temető mellett Medea, 1917, fogadalmi kápolna a polgári temető mellett

Medea, 1917, fogadalmi kápolna a polgári temető mellett, napjainkban Medea, fogadalmi kápolna a polgári temető mellett, napjainkban

A Medeából Versába vezető út, ahol egykor a katonai temető állt A Medeából Versába vezető út, ahol egykor a katonai temető állt

Néhány sírkődarab a régi katonai temetőből Néhány sírkődarab a régi katonai temetőből

Medea dombján, az első világháborús vezetési ponttól nem messze ma már egy emlékmű áll, amelyet Ara Pacis Mundinak hívnak. Ezt 14 darab 13 méter magas, egymáshoz közeli márvány pillér alkotja, és a közepén található a Val Camonica-i porfírból készült, téglalap alapú, három méter hosszú és öt méter magas oltár. Az oltár belsejében elhelyeztek egy fából és bronzból készült urnát, rajta az „Odium parit mortem, vitam progignit amor” („A gyűlölet halált hoz, a szerelem életet ad”) felirattal. Az urnába földrögöket tettek több mint 800 katonai temetőből, amihez pár ampulla tengervizet is öntöttek: ezek olyan helyekről származnak, ahol különféle nemzetiségű hajók süllyedtek el, illetve több ezer matróz és katona halt meg. Az urnát először Rómában, a Haza Oltáránál áldották meg, majd 1951. május 6-án helyezték mostani helyére Medeában.

Az Ara Pacis Mundi emlékmű Az Ara Pacis Mundi emlékmű

Külön köszönöm don Federico Bassónak, Medea plébánosának, hogy betekintést engedett a medeai plébániai levéltárba. - Gianfranco Simonit

A posztot olasz nyelvről fordította: Juhász Balázs

Szólj hozzá!

Címkék: egészségügy veszteség olasz front hadikórház Medea

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyhaboru.blog.hu/api/trackback/id/tr4816229948

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

A Blogról

Blog a háborúról, ami nagyobb volt minden korábbinál, ezért a kortársak a kitörését követően nem sokkal a Nagy Háború elnevezést adták neki…

Térkép

Történetek a Nagy Háború Blogról
 

Legutóbbi kommentek

Könyvajánló

Hadiszalagon 

Műhely

Tudományos műhely rovat szakmai tanulmányokkal, közleményekkel…

Bilek

Kiadványaink

Gunesch

Ó, ti fiúk

Iskolapadból a pokolba

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

Magyarok az Isonzónál

Merénylet Szarajevóban

Katonatemetők a Felvidéken

100 évvel később

Szalay-Berzeviczy Attila fotói első világháborús helyszínekről

Dublin

Zene

‪Fuoco e mitragliatrici
 

Olasz front

Olasz front 

Képregénypályázat

Programajánló

 

Ösztöndíj

 

Utazás

 

Kiállítás

süti beállítások módosítása