Több évvel ezelőtt kitűzött célunk lett, egyik barátommal, hogy minden nyáron bejárjuk a Nagy Háború magashegyi frontszakaszainak egy-egy részét, és végig fényképezzük a még fellelhető nyomokat, emléktáblákat. Így választottuk ki tavaly nyáron a híres Col di Lana (2462 m) csúcsot és ikerhegyét a Cima Siefet (2424 m), a Dél-Tiroli Dolomitokban. A csúcs a Keleti Dolomitok egyik legszebb körpanorámájával rendelkezik. Nem hiába szállta meg rögtön a háború elején az osztrák–magyar hadsereg és telepített rá tüzérséget.
A hegyet olyan emblematikus csúcsok veszik körül mint a Marmolada (3343 m), Tofana di Rozes (3225 m), Piz Boé (3152 m), hogy csak a legnagyobbakat említsem. Így szép időben biztosak lehetünk a csodálatos panorámában, havas hegycsúcsokkal és színpompás alpesi virágok millióival.
A hegyről teljes rálátásunk van a háború idején stratégiai fontosságú Valparola- és Falzarego-hágókra is.
Túránkat mi a 2192 m magas Valparola-hágó parkolójából indítottuk. Érdemes már a hágó és környezetére is rászánni 2-3 órát. Bőven tartogat már ez is sok-sok itt maradt emléket a Nagy Háborúból. Az első szembetűnő a hágóban 1897–1900 között épített hatalmas Tre Sassi erőd, mely ma szépen berendezett I. világháborús múzeum. Az erőd mellett indul a sziklás túraút a 2571 m magas Settsass-csúcsra, mely igazi I. világháborús „csemege”. Tele-tele van számtalan osztrák–magyar kavernával, lövészárokkal, alagutakkal a hegy gyomrában. A szemfülesek még ma is találhatnak srapnel-golyókat a kövek között! Elővigyázatossággal jól bejárható. Vigyünk elemlámpát!
A parkolótól leereszkedtünk a kis tópartra, mely terület szintén tele van a néhai katonai barakkok hol jobban, hol kevésbé romos épületromjaival és futóárkokkal.
A túra nem megerőltető, 4-5 óra alatt oda-vissza kényelmesen megjárható. Az ösvény jól jelzett, és végig színpompás alpesi rétek, fenyvesek között vezet. Egy-egy kanyarulatából fel-fel tűnik valamely újabb mesébe illő hegycsúcs.
A Col di Lanahoz érve rögtön szembeötlő a ma is jól látható cikk-cakkos lövészárok, mely a hegy teljes gerincén végigfut, egészen fel a csúcsig. Ha ebben haladunk többfelé találunk leágazásokat, kavernákat benne.
1915-16-ban 12 gyalogos és 14 hegyivadász (Alpini) olasz század sorozatosan véres rohamokkal támadta a csúcsot, mindhiába. Ekkor ragadt rá az olasz katonák körében a „Col di Sangue”, azaz a „Vérhegy” elnevezés, és került bele több korabeli olasz katonadalba is. A sorozatos kudarcokat látva fogalmazódott meg egy merőben új módszerrel, az aknahadviseléssel való próbálkozás.
Az olaszok több hónapnyi kézi erővel ásott alagutat építettek a védők árkai alá, majd feltöltötték robbanóanyaggal. 1916. április 17-ére készültek el, ekkor támadást színleltek, hogy minél több osztrák–magyar védő tartózkodjon a védelmi árkokban, majd éjjel 11 óra 25 perckor megnyíltak a pokol kapui, felrobbantották az állásokat.
A robbantás idején a csúcsot a 2. tiroli császárvadász ezred (Kaiserjäger) II. zászlóaljának 6. százada védte Anton von Tschurtschenthaler főhadnagy parancsnoksága alatt.
A csúcs közelében ma is jól látszik, az 1916. április 17-ei olasz aknarobbantás helyszíne. Az 5000 kg robbanóanyaggal történt robbantásban, több mint 200 osztrák–magyar katona vesztette életét. A robbantás oly nagyerejű volt, hogy teljesen átrajzolta a hegy arculatát, a csúcs nyugati oldala leszakadt a mélybe, ezzel a csúcs feladásra került.
A monarchia védői a hegy néhány 10 m-re lévő ikercsúcsára húzódtak vissza, a Cima Siefre (2424 m). Azt sikerült is megtartani a háború végéig.
A két csúcs közötti út gyakorlottabbaknak ajánlott, mert igen kitett, tériszonyosoknak nem ajánlott, segítségképpen egy drótkötélbe kapaszkodhatunk (via ferrata).
Balra a Col di Lana, jobbra a Cima Sief, háttérben a Marmolada gleccser
Settsass-csúcs, balra a Tre Sassi erőd a hágóban
Az ösvény kanyarulatában felűnik a Marmolada gleccser
Kicsit később a Sella-csoport Piz Boé csúcsa is ránk köszön
A Col di Lana éles gerince a lövészárkokkal
Lövészárok a Sella-csoport panorámájával
A kép közepén lévő hágóból indultunk, jobb oldalt a Mt. Tofana di Rozes
Emléktáblák a csúcson
A galéria megtekintéséhez kattintson a képre.
Átjáró a Col di Lana és Cima Sief között
Az aknarobbantás helyszíne
A galéria megtekintéséhez kattintson a képre.
A monarchia ellenaknája (ami nem volt hatásos)
Col di Lana pengegerince a lövészárkokkal
A Valparola-hágót őrző Tre Sassi erőd a csúcsról
Kilátás a Lagazuoi és Nuvolau csúcsai és a Cinque Torri felé, középen a Settsass csúcsa
A cikk szerzője Hadnagy Attila