2012. január 28-án A m. kir. 20. honvéd gyaloghadosztály első magashegyi harcai 1915 júniusában címmel Rózsafi János tartott előadást a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténelmi Délutánok című rendezvénysorozata keretében.
A közel kilenc éve zajló rendezvénysorozat szervezője és házigazdája, Számvéber Norbert, a Hadtörténelmi Levéltár igazgató-helyettese köszöntötte előbb a hallgatóságot, majd ismertette az idei év terveit. Ezt követően a Nagy Háború Blog állandó szerzője következett, akinek fő kutatási területe az előadás címében kiemelt alakulat és a kötelékébe tartozó ezredek első világháborús hadiútja. Rózsafi János egy órás előadása során ismertette a 20-as honvéd hadosztály olasz frontra kerülésének az indokait és körülményeit, majd kronologikus rendet követve végighaladt az 1915. júniusi hónap eseményein egészen a hadosztály Doberdóra vezényléséig. A vetítéssel kísért előadást korabeli és mai fotók, visszaemlékezés és levéltári dokumentum részletek, egykori és mai térképvázlatok, valamint a legmodernebb műholdas felvételek gazdag változatosságával tette még színesebbé.
Az előadás végére a hallgatóság érzékletes képet kapott a 2000 méteres hegyóriások közé került döntően alföldi magyar bakák hősies küzdelméről, amit a számukra teljesen ismeretlen körülményekkel és a hegyi harcokra tökéletesen kiképzett olasz alpini zászlóaljakkal vívtak. A rendezvénysorozat szokásai szerint az előadást fórumbeszélgetés követte, ahol a hallgatóság az elhangzottakkal kapcsolatban további kérdéseket tehetett fel. A negyedórás szünetet követően az érdeklődő közönség részéről érkező sok kérdés és észrevétel nyomán még egy bő órán keresztül folyt az események megvitatása, elemzése, amibe már mi is bekapcsolódtunk.
A rendezvény szünetében és végén lehetőség nyílt személyes beszélgetésekre, találkozásokra is. A blog olvasói és a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány önkéntesei közül is többen ellátogattak az előadásra, volt akivel először itt találkoztunk személyesen.
Jól sikerült, tartalmas délután volt, az előadónak köszönhetően rengeteg újdonsággal a korábban a blogon közreadott hasonló témájú sorozatához képest is, bebizonyítva, hogy egy téma kutatása sohasem érhet véget…