„Mentek a szép szál férfiak”

2014.11.15. 13:22 :: Babos Krisztina

Bugyi község az I. világháborúban

November 17-én a Pest megyei Bugyi nagyközségben, a Nagy Háború Blog első világháborús műtermi portréfotó-kiállításával egy időben, a háború időszakát megjelenítő helytörténeti kamaratárlat nyílik, amellyel a település a nagy háborúban részt vett fiaira emlékezik. A tárlaton bemutatásra kerülő fényképekből most mi is közzé teszünk néhányat, miközben felidézzük a település első világháborús emlékezetét.

 

Bugyi az 1910-es évek elején közel 3500 fős magyar lakossággal rendelkező község volt az akkori Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyében. Egy 1930-as községi jelentés alapján a háború négy éve alatt 711 sorköteles vagy önkéntes vonult be katonának, ami a felnőtt férfi lakosság több mint 40%-ának felel meg. Nemigen volt család itt sem, ahonnan ne hiányzott volna valaki…

 

Bugyi a budapesti 1-es honvéd gyalogezred, valamint a 32-es budapesti közös gyalogezred hadkiegészítési körzetéhez tartozott, a férfiak jó része e két alakulat valamelyikében vett részt a háborúban. A községben felállított emlékművön 16 háborúban elesett katona neve szerepel, ez a névsor azonban korántsem teljes, a valósághoz közelítő lista összeállítása további kutatásokat igényel.

Első világháborús emlékmű, Bugyi, Március 15. tér Első világháborús emlékmű, Bugyi, Március 15. tér
(forrás: geod.bme.hu)

„Dobszó verte fel az utcák csöndjét… Szőgyi Pista bácsi, a kisbíró erős, érces hangon hirdette: kitört a háború, és hogy milyen korosztályoknak kell bevonulnia. Mi, kicsinyek nem értettük, mit jelent mindez. Nem értettük a szomszéd Török nénit, Drahos nénit, Pamuk nénit és a többieket, miért sírnak jajgatnak. […] Mentek a szép szál férfiak, a Török-fiúk négyen, s számolhatnám vég nélkül… Nagyanyámmal Pestre utaztunk, és ott a Ferencvárosi pályaudvaron egy virággal kidíszített katonavonatot láttam, de nemcsak a szerelvény, a katonák is virágdíszben [voltak], nótaszóval, vidám kedvvel indultak a csatába. Rengeteg hozzátartozójuk zokogva integetett utánuk. Nagyanyám is sírt, hiszen két szép testvére őneki is berukkolt.” – írta Gyerekkori emlékeim című feljegyzéseiben az 1906-ban született Józsa Istvánné Batár Erzsébet, akinek kéziratos füzetét a település könyvtárában őrzik. „Ritka család volt, amely nem részesült volna a bánatban. Drága nagyanyámnak volt egy 17 éves szép szál fia, aki önként jelentkezett katonának… Három évig harcolt az olasz fronton, és 1917. július 17-én egy gránát darabokra szaggatta… Vigasztalhatatlanok voltunk… Bizony kevés élte át [a háborút], s aki haza is jött, kevés volt, hogy ne lett volna sebesült vagy rokkant. [Mások meg] fogságba kerültek”.

A hadifoglyokkal való levelezésről is érdekes részleteket oszt meg Batár Erzsébet, akinek németül tudó nagyanyját sok hozzátartozó kereste meg: „Végül kis hajlékunk iroda lett. Nagyanyám 103 hadifogolynak írt. Még 1920/21-ben is szállingóztak haza a fogságból, s a család után ő volt az, akit felkerestek, és sírva köszönték meg a jóságot, hogy milyen nagy szó volt ott a végtelen orosz földön hazai levelet kapni.” Érdemes megjegyezni, hogy amíg a bugyiak idegen földön raboskodtak, addig a helyi nagybirtokon orosz hadifoglyok dolgoztak – mint történt ez oly sok más magyar településen. Ennek néhány emlékét, fényképeket és orosz hadifogoly leveleket, a helyi könyvtár honismereti gyűjteménye őrzi.

A Forster-birtokon dolgozó orosz hadifoglyok az első világháború idején A Forster-birtokon dolgozó orosz hadifoglyok az első világháború idején
(forrás: Czagányi László: Bugyi község története I.)

Katonaportrék

Ismeretlen népfölkelő katona Bugyiról, 1915-1918 Ismeretlen népfölkelő katona Bugyiról, 1915-1918

Dedi Lacza Lukács vasúti ezred katonájaként, még békeidőben Dedi Lacza Lukács vasúti ezred katonájaként, még békeidőben

Gyurászik György (1872-1931), honvéd gyalogos őrvezető 1916-ban Gyurászik György (1872-1931), honvéd gyalogos őrvezető 1916-ban

Hidegföldi József (1892-?) Hidegföldi József (1892-?)

Kaszás Ferenc, 1919 Kaszás Ferenc, 1919

Kollár József valamely közös gyalogezredben szolgálhatott, lovasított beosztásban, esetleg tüzérként Kollár József valamely közös gyalogezredben szolgálhatott, lovasított beosztásban, esetleg tüzérként

Kránicz ? valamely közös gyalogezredből, egyenruhája alapján népfölkelő is lehetett Kránicz ? valamely közös gyalogezredből, egyenruhája alapján népfölkelő is lehetett

Maticska Ernő vasúti alakulat őrvezetőjeként Maticska Ernő vasúti alakulat őrvezetőjeként

Bugyi legények egy közös tüzéralakulatból, még békeidőben Bugyi legények egy közös tüzéralakulatból, még békeidőben

Vitéz Balogh József (1892-1985) géppuskás őrvezetőként, aki az 1. honvéd huszárezredben szolgált. Nagyezüst és kisezüst vitézségi érmet kapott, valamint Károly csapatkeresztet. Szakaszvezetőként szerelt le,1925-ben avatták vitézzé Vitéz Balogh József (1892-1985) géppuskás őrvezetőként, aki az 1. honvéd huszárezredben szolgált. Nagyezüst és kisezüst vitézségi érmet kapott, valamint Károly csapatkeresztet. Szakaszvezetőként szerelt le,1925-ben avatták vitézzé

A község első világháborús történetére vonatkozó adatokat, valamint Batár Erzsébet visszaemlékezését Czagányi László: Bugyi község története I. című kötetből vettem át. A katonaportrék rendelkezésre bocsátásáért Madácsy Tamásnak, az egyenruhákra vonatkozó megállapításokért Bálint Ferencnek tartozom köszönettel.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyhaboru.blog.hu/api/trackback/id/tr776899331

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

A Blogról

Blog a háborúról, ami nagyobb volt minden korábbinál, ezért a kortársak a kitörését követően nem sokkal a Nagy Háború elnevezést adták neki…

Térkép

Történetek a Nagy Háború Blogról
 

Legutóbbi kommentek

Könyvajánló

Hadiszalagon 

Műhely

Tudományos műhely rovat szakmai tanulmányokkal, közleményekkel…

Bilek

Kiadványaink

Gunesch

Ó, ti fiúk

Iskolapadból a pokolba

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

A pokol tornácán

Magyarok az Isonzónál

Merénylet Szarajevóban

Katonatemetők a Felvidéken

100 évvel később

Szalay-Berzeviczy Attila fotói első világháborús helyszínekről

Dublin

Zene

‪Fuoco e mitragliatrici
 

Olasz front

Olasz front 

Képregénypályázat

Programajánló

 

Ösztöndíj

 

Utazás

 

Kiállítás

süti beállítások módosítása